Největší síť moderních otroků v Británii. Polský gang využíval nejméně 400 lidí

Gang původem z Polska držel v Británii v otrockých podmínkách dosud největší skupinu lidí. Jeho oběťmi se podle vyšetřovatelů stalo nejméně 400 sociálně slabých osob z Polska. Soud v Birminghamu v minulých měsících v souvislosti s tímto případem, o němž mohla média zveřejnit podrobnosti teprve v pátek, poslal osm členů gangu do vězení na tři až 11 let za pašování lidí, praní špinavých peněz a za to, že své oběti zneužívali k nucené práci.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gang původem z Polska držel v Británii v otrockých podmínkách dosud největší skupinu lidí. Jeho členy zatkla policie (ilustrační foto) | Foto: Luke MacGregor | Zdroj: Reuters

Gang, který tvořili příslušníci dvou polských klanů s kriminální minulostí a jejich spolupracovníci, v Polsku lákal bezdomovce, lidi po výkonu trestu nebo alkoholiky do Velké Británie s tím, že jim tam zajistí dobře placenou práci. Tito moderní otroci pak ve skutečnosti za práci v recyklačních centrech, na farmách a v drůbežárnách dostávali 20 liber (570 Kč) týdně.

Policisté v Manchesteru našli šest Čechů, kteří se stali oběťmi obchodu s lidmi. Obvinění jsou ve vazbě

Číst článek

Jejich „šéfové“ si zhruba za pět let vydělali více než dva miliony liber (57 milionů Kč) a žili v luxusu. Oběti naopak přebývaly ve špinavých místnostech zamořených krysami bez přístupu k čisté vodě. Záchod, z něhož vytékala voda, ucpávaly vlastními pokrývkami a povlečením. Pro jídlo si tito Poláci chodili do charitativních organizací, protože z vlastních peněz se neuživili.

V den, kdy dostali výplatu, jim peníze na účtu zabrali členové gangu. Také jménem svých otroků, mezi nimiž byli lidé od 17 do asi 60 let, pobírali sociální dávky.

Jeden z podvedených během doby, co ho ovládali moderní otrokáři, zemřel. Členové gangu pak zničili všechny jeho osobní věci a doklady, aby nebyli odhaleni.

Britská police podnikla zátah proti modernímu otroctví. Objevila 50 možných obětí, 10 lidí zadržela

Číst článek

Věc vyšla najevo v roce 2015, kdy dva z vykořisťovaných uprchli a o všem informovali jednu dobročinnou organizaci. Během několik let trvajícího vyšetřování policisté zjistili, že podvodníci v Británii drželi v otrockých podmínkách 92 lidí, domnívají se ale, že jich bylo ještě dalších 350 a buď se je nepodařilo vypátrat, nebo z Británie odjeli, případně měli strach vypovídat.

„Šlo o vykořisťování ve velkém, tento gang využíval lidi, své krajany, výlučně jako zboží pro svoji vlastní chamtivost,“ řekl policejní vyšetřovatel Nick Dale.

Když si podvedení Poláci stěžovali, příslušníci gangu je bili nebo jim vyhrožovali, že ublíží i jejich příbuzným doma v Polsku. „Některým tvrdili, že je dovezou do lesa, aby si tam vykopali vlastní hrob,“ uvedl Dale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme