Modlitby bez policejní dozoru a zakázané knihy, tak vypadá tuniská svoboda

Třemi dny smutku uctívá Tunisko památku téměř osmdesáti obětí nepokojů. Země si také připomíná týden od svržení autoritářského vládce Bin Alího. Předseda překlenovací vlády mezitím začal vyjednávat s opozicí o cestě k předčasným volbám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice metropole Tunisu v uplynulých dnech blokovali policisté

Ulice metropole Tunisu v uplynulých dnech blokovali policisté | Zdroj: ČTK

Premiér Ghannúší hledá politiky, kteří by dovedli zemi do předčasných voleb. Nesmí být spjatí se starým režimem, ale zároveň musí mít dost zkušeností na nutné reformy. Nahradit obrovské množství totalitních zákonů bude náročné. Mezi jinými jde o volební, protiteroristické a mediální zákony.

Ghannúší také oznámil, že po předčasných volbách odejde z politiky. Zároveň tvrdí, že i on se za starého režimu bál. Chce si tak naklonit lid, který stále proti jeho vládě protestuje.

Opozice ale i nadále žádá aby složil funkci ihned a chce vytvořit vlastní vládu. A to i navzdory očividným změnám, které premiér zavádí.

Jak z Tunisu upozornil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda, při modlitbách za oběti demonstrací imámové vynechali tradiční oslavování Ben Alího a před mešitami nebyli policisté, tak jak tomu bývalo dříve. Na trhu se také objevily knihy zakázané předchozím režimem.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme