Modrých příleb pro libanonskou misi je zatím málo

Vojáků pro zapojení do mise modrých příleb v Libanonu je zatím málo. OSN sice dostala od řady zemí nabídku poskytnutí jednotek do mezinárodních sil, zatím to ale nestačí ani na vytvoření předvoje o síle 3,5 tisíce mužů, který by měl být urychleně vyslán na místo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modré přílby OSN

modré přílby OSN | Zdroj: ČTK

Klíčové je přitom zapojení hlavně belgických, italských a španělských vojáků. Ti se totiž mohou do Libanonu přesunout rychle, aby se dodržela 15denní lhůta stanovená OSN. Mezinárodní společenství je hlavně zklamáno z postoje Francie. Od ní si slibovala, že bude tvořit páteř mírových jednotek. Paříž ale nabídla jen 200 mužů, čímž by zdvojnásobila svůj dosavadní kontingent.

Libanonci mezitím přebírají od izraelských vojáků jih svého území. Tam také proudí uprchlíci, kteří utekli před bombardováním. Podle odhadů je na silnicích půl milionu lidí. Na bejrútském mezinárodním letišti po 36 dnech blokády přistála první dvě letadla.

Je to poprvé za desítky let, kdy budou mít ozbrojené síly Libanonské republiky tento úkol. Libanonské jednotky se rozmístily po třech osách. Jedna část vojsk má sídlo v Mardž Ujúnu, další v Tebnínu uprostřed pásu hranic a třetí ve správním středisku Tyr.

Celý proces přebírání postů by měl skončit do 3 dnů. Armádu lidé zpravidla vítají, na druhé straně v pásu téměř úplně zničených vesnic nedaleko hranic někteří lidé volají po posílení role hnutí Hizballáh. Spor o roli Hizballáhu se stupňuje i na politické scéně.

Jaromír Janev, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme