Počet mrtvých po atentátu v Somálsku vzrostl na 90. Nálož byla ukrytá v autě, k útoku se nikdo nepřihlásil

Nejméně 79 lidí v sobotu zemřelo a desítky utrpěly zranění při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního stanoviště v somálské metropoli Mogadišu. Napsaly to agentury AFP a AP s odvoláním na místní úřady. Obětí na životech ale může být víc. Agentura Reuters citovala nejmenovanou mezinárodní organizaci působící v Somálsku, podle níž je mrtvých 90 a jejich počet nejspíš ještě poroste.

Aktualizujeme Mogadišo (Aktualizováno: 20:48 28. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o jeden z nejhorších útoků v posledních letech. Nikdo se k němu nepřihlásil, avšak podobné krvavé akce ve městě mají často na svědomí islamistické milice Šabáb, jež dlouhodobě usilují o svržení somálské vlády.

Sebevražedný atentátník zaútočil na radnici v Mogadišu. Několik lidí zemřelo, starosta je zraněn

Číst článek

Jeden ze somálských zákonodárců na twitteru tvrdil, že mrtvých je více než 90 a že je mezi nimi 17 policistů.

AP připomněla, že jde o nejhorší masakr od devastujícího bombového útoku v hlavním městě Somálska v říjnu 2017, kdy zemřelo přes 500 lidí. Agentura dodala, že v sobotu kromě desítek mrtvých dalších 125 lidí utrpělo zranění. Velkou část obětí podle úřadů tvoří studenti, kteří mířili do škol na vyučování.

Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed útok odsoudil jako „odporný teroristický akt“. Z odpovědnosti obvinil extremity ze Šabábu, kteří jsou napojeni na teroristickou síť Al-Káida a vražedné útoky páchají v obchodních centrech a ve školách i v sousední Keni.

Výbuch podle policie cílil na pobočku finančního úřadu v době ranní špičky. Lidé se totiž vraceli do práce po víkendu, který v Somálsku připadá na čtvrtek a pátek.

Starosta Mogadiša dříve uvedl, že výbuch zasáhl také několik dětí a vysokoškolských studentů, kteří kolem stanoviště v době exploze projížděli v autobusu. Podle policie jsou mezi mrtvými rovněž dva Turci. Na fotografiích z místa výbuchu jsou vidět roztrhané karoserie několika vozidel, z nichž vychází velký oblak černého dýmu.

„Jediné, co jsem viděl, byla všude ležící mrtvá těla; některá byla spálená k nepoznání,“ řekl AFP jeden ze svědků útoku.

Usilují o svržení vlády

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku a ohrožují i Keňu. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

Šabáb podle expertů stál za bombovým útokem v Mogadišu z roku 2017, při němž zemřelo přes 500 lidí. Islamisté se však tehdy k atentátu nepřihlásili, protože se podle mnohých obávali, že by nebývale vysoký počet obětí mohl obrátit místní obyvatelstvo proti jejich hnutí.

Sobotní útok podle AP vzbuzuje pochyby ohledně připravenosti somálských složek převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi poté, co ji v příštích měsících opustí ozbrojené oddíly Africké unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme