Mohamed je Charlie, titulní strana týdeníku opět provokuje

Nové číslo francouzského časopisu Charlie Hebdo jde do tisku. Už zítra se začne prodávat. Autoři časopisu i sympatizující kreslíři tak dávají najevo, že je útok na redakci týdeníku, při kterém minulou středu zahynulo 12 lidí, nezlomil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Patrick Pelloux a karikaturista Luz na tiskové konferenci k vydání nového čísla časopisu Charlie Hebdo | Zdroj: Reuters

Titulní stránka časopisu Charlie Hebdo je zelená a znovu provokuje. Je na ní prorok Mohamed, koutky úst má dolů a pláče.

Nad jeho hlavou je nápis „Vše je odpuštěno“ a v rukou drží cedulku s nápisem „Je suis Charlie“, tedy „Jsem Charlie“, což je heslo, které se objevovalo na všech demonstracích nejen ve Francii, na nichž lidé uctili památku obětí útoků a také vyjadřovali svou podporu svobodě slova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat nové číslo Charlie Hebdo, popisuje zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Karikaturista s přezdívkou Luz na tiskové konferenci k novému vydání řekl, že chtěl zobrazit proroka, který pláče, protože si nedovedl představit, že to může dojít tak daleko.

S touto titulní stránkou vyjdou tři miliony výtisků. Původně chtěla redakce vydat milion, a ne běžných 60 tisíc kusů, ale zájem je tak velký, že časopis bude mít mamutí náklad.

I uvnitř časopisu budou zřejmě další provokativní karikatury. Jednak kreslené vtipy těch, kteří přežili vražedný útok, jednak dosud nepublikované kresby zabitých autorů, například šéfredaktora Stéphana Charbonniera.

V časopise možná vyjde i obrázek českého kreslíře Štěpána Mareše, který pro Charlie Hebdo namaloval několik karikatur. Zda mu je otisknou, však neví.

Mareš Radiožurnálu řekl, že kreslíře Charlie Hebdo považoval za odvážné lidi, kteří si uměli dělat legraci úplně ze všeho. „To nebylo jen z islámu, oni si dělali srandu ze všeho, z židů, ze všech různých náboženství, ale i z politiků napříč politickým spektrem. To se mi líbilo,“ uvedl Štěpán Mareš.

Štěpán Mareš by chtěl přispět karikaturou do nového vydání Charlie Hebdo

Číst článek

Dá se čekat, že i chystané číslo bude provokovat, i když v současné atmosféře to bude asi přece jen vnímané jinak.

„Mám-li říct svůj osobní názor, tak to možná není úplně nejšťastnější výběr,“ poznamenal třeba člen předsednictva Ústředí muslimských obcí v ČR Assem Atassi k obrázku Mohameda na titulní straně časopisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve Francii přiblížil zpravodaj ČRo Jan Šmíd. Titulní stránku nového vydání Charlie Hebdo okomentoval Assem Atassi z ÚMO ČR

Obrázek prý nevnímá jako urážlivý a připouští, že i do jisté míry může vyjadřovat pocity muslimů, ale vadí mu zobrazení proroka. „Každopádně nelze než to nějak respektovat, taky je možná spíš čas na rozum a ne na víření nějakých emocí vůči tomu,“ dodal Atassi.

Nové vydání týdeníku vznikalo v prostorách francouzského deníku Libération, a to za velmi přísných bezpečnostních opatření. Do míst se kromě vlastních tvůrců nedostal vůbec nikdo. Ani samotní redaktoři Libération tak nevědí, co přesně v čísle bude.

Nejen proto byl o tiskovou konferenci k zítřejšímu vydání velký zájem. „Bylo tam 450 novinářů v normální zasedací místnosti, tak si to dovedete představit,“ poznamenal zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd.

Pavel Novák, Jan Šmíd, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme