Mohammed Atta vloni navštívil Českou Republiku

Mohammad Atta, jeden z teroristů, kteří minulý týden unesli letadla a zaútočili s nimi na budovu Světového obchodního centra v New Yorku, prokazatelně pobýval v České republice. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministr však vylučuje informace některých médií, podle nichž odletěl Atta do USA těsně před atentátem z Prahy. Ve Francii se také objevily zprávy o údajném zájmu Usámy bin Ládina o české tanky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Prokazatelně můžeme říci, že pan Mohammad Atta se pohyboval na našem území v letních měsících loňského roku a doba, kdy se u nás zdržoval, nepřekročila jeden den," uvedl Gross. Dodal, že v soušasné době všechny kompetentní složky Policie České republiky a ministerstva vnitra intenzivně monitorují případné pohyby Mohammada Atty na území České republiky.

Usáma bin Ládin měl údajně zájem o české tanky. Italské zpravodajské služby v roce 1998 odhalily, že se bin Ládín chystá financovat prodej českých tanků T-55 do Gruzie. Odtud pak měly být odprodány afghánskému hnutí Taliban. V knize Ve jménu Usámy bin Ládina, která tento týden vyšla ve Francii, o tom napsal odborník na mezinárodní terorismus Roland Jacquard. Společnost Thomas CZ dovezla tanky do Gruzie loni. Otazníky se ale vznášely letos na jaře i nad dalším obchodem této pražské firmy, když bylo v Bulharsku zadrženo letadlo s nákladem zbraní z České republiky rovněž určeným pro Gruzii. Zmínka o českých zbraních se v knize objevuje i v pasáži o výcviku teroristických komand.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme