Mohutná berlínská demonstrace proti krajní pravici

Přes 100.000 Němců demonstrovalo dnes v Berlíně proti krajní pravici a rasovému násilí, které šíří. Byla to největší protirasistická demonstrace v německém hlavním městě od roku 1992. Dnešní den byl zvolen záměrně, protože na něj připadá 62. výročí velkého nacistického pogromu proti Židům, známého jako „Křišťálová noc“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Paul Spiegel vyzval spoluobčany, aby prokazovali více občanské odvahy proti pravicovému extremismu, antisemitismu a xenofobii.

Věnce k pomníku obětí položil mimo jiné i kancléř Gerhard Schröder. Hlavní shromáždění se pak konalo u Braniborské brány a vedle statisíce občanů starých i mladých se jej zúčastnilo na 200 prominentů německého veřejného života. Kromě představitelů státu, vlády a politických stran to byly osobnosti jako nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass, tenisoví šampióni Boris Becker a Steffi Grafová, fotbalista Franz Beckenbauer a další.

Obdobné demonstrace se dnes konaly i v řadě dalších německých měst, jako Düsseldorf, Mohuč, Stuttgart či Rostock.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme