Mohutná exploze v čínském přístavu zabila 50 lidí, zraněných jsou stovky

Nejméně 50 lidí zemřelo a kolem sedmi stovek utrpělo zranění při dvou neobyčejně mohutných explozích na východě Číny. Ve velkoměstě Tchien-ťin vybuchly kontejnery ve skladu s nebezpečnými látkami v průmyslové zóně místního přístavu. Tlaková vlna napáchala rozsáhlé škody do vzdálenosti několika kilometrů. Výbuch zachytily dokonce družicové snímky. Ve městě žijí také asi tři desítky Čechů. Podle českého velvyslanectví v Číně jsou v pořádku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buldozer odstraňuje sutiny poblíž místa exploze v přístavním městě Tchien-ťin na severovýchodě Číny

Buldozer odstraňuje sutiny poblíž místa exploze v přístavním městě Tchien-ťin na severovýchodě Číny | Zdroj: Reuters

Situace byla i několik hodin po výbuchu pořád kritická, oheň se nepodařilo uhasit. Na místě zasahovalo tisíc hasičů. Několik z nich je také mezi pohřešovanými. Čínská vláda vyhlásila stav ohrožení a oblast nechala evakuovat. Pro tankery je přístav uzavřený a úřady nařídily v celém městě otestovat vodu i vzduch kvůli znečištění.

Tlaková vlna zasáhla místa vzdálená několik kilometrů a řadu budov poničila. Silnice v blízkosti města s 15 miliony obyvatel jsou neprůjezdné.

Nemocnice neustále přijímají zraněné, které poranilo padající sklo nebo zdi budov. Na pomoc přicházejí dobrovolníci a také potřební dárci krve. Asi tři desítky ze sedmi stovek zraněných jsou v kritickém stavu. Davy lidí pátrají po příbuzných, o kterých nemají žádné zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výbuchy v čínském přístavu Tchien-ťin zabily nejméně 44 lidí, asi 400 zranily. Aktuální situaci zjišťovala Pavlína Nečásková.

Hasiči museli během dne svou práci dočasně přerušit, aby odborníci odhadli rozsah katastrofy a poškození.

Češi v Číně

V přístavním městě žijí také zhruba tři desítky českých krajanů. Podle zástupce českého velvyslance v Číně Zbyňka Nohy jsou všichni v pořádku. „Naše velvyslanectví v Pekingu je od rána v kontaktu s českými občany, kteří ve městě Tchien-ťin žijí. A podle našich informací jsou jich přibližně tři desítky. I čínské úřady potvrdily, že mezi oběťmi neštěstí ani mezi zraněnými a pohřešovanými čeští občané nejsou,“ uvedl.

V Tchien-ťinu má svůj minipivovar také firma Lobkowicz. Pracují v něm i 3 Češi.

„Podařilo se nám navázat kontakt s našimi lidmi, kteří se starají o chod českého minipivovaru Lobkowicz v Číně. K explozi prý došlo relativně daleko od nich a máme potvrzeno, že všichni naši lidé jsou v pořádku,“ potvrzuje manažer pivovaru Petr Božoň.

Další Čech žijící ve městě, kuchař Martin Blažek Českému rozhlasu řekl, že čínské úřady varují obyvatele před následky výbuchu:

„Jsou tady různé sociální sítě a tam varování, abychom si dávali pozor, protože to byla vlastně chemička, co řachla. Vítr naštěstí fouká druhým směrem.“

Lidé se báli zemětřesení

Patnáctimilionovým přístavním městem, které leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu, otřásl ohlušující výbuch náhle před půlnocí místního času. Po půl minutě následoval druhý, který podle čínských expertů dosáhl síly shodné s explozí 21 tun trinitrotoluenu.

Nebe nad Tchien-ťinem osvítila záře z obrovských plamenů a tlaková vlna rozbila okna v okruhu mnoha kilometrů. Vyděšení lidé utíkali z domů do ulic v přesvědčení, že město zasáhlo zemětřesení.

Následky exploze v čínském přístavním městě Tchien-ťin | Foto: Reuters

Výbuch probudil i kanadskou učitelku Moniku Andrewsovou, která se o šokující zážitek podělila se stanicí BBC.

„Spala jsem a probudila mě masivní exploze. Celá budova se chvěla, tak jsem si myslela, že je to zemětřesení. V panice jsem vstala a podívala se z okna. Obloha byla rudá. Slyšela jsem, jak sousedi utíkají pryč z domu. Taky jsem se snažila rychle obléct a vyběhnout, když se ozval druhý výbuch a nastal naprostý chaos,“ uvedla.

Dva výbuchy ve skladu s nebezpečným materiálem zničily dělnické ubytovny v blízkém okolí. V jedné z nich přežil havárii stavební dělník Wu Ťin-pao.

„Spali jsme, když se najednou ozval masivní výbuch. Kolega, který zjistil jako první, co se stalo, nás po druhé explozi vyzval k útěku. Když jsme se rozeběhli, viděli jsme, že je všechno zbořené od tlakových vln,“ popsal očitý svědek následky exploze.

Na místo neštěstí se sjela stovka hasičských čet. Snahy o uhašení požáru na místě neštěstí ale musely být přerušené kvůli riziku dalších explozí. Není totiž přesně známé složení a množství uskladněného materiálu.

Čínská média spekulují o trhavinách a zápalných látkách. Policie už vyslechla majitele společnosti, která vybuchlý skald provozuje. Firma tvrdí, že má veškerá potřebná oprávnění. Ročně prý přepraví asi milion tun nákladu.

Agentura Reuters k tomu dodává, že právě před týdnem čínské úřady jednaly o zpřísnění pravidel pro společnosti, které v přístavu manévrují s nebezpečnými chemikáliemi. Podrobnější informace třeba o tom, co úředníky k takové schůzi vedlo, nejsou známé.

Město Tchien-ťin je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým střediskem se silnými hospodářskými vazbami na Peking. Tamní nákladní přístav patří mezi největší na světě. Jeho představitel oznámil, že přístav ničivá havárie nepoškodila, a tak zůstává otevřený.

Průmyslová neštěstí nejsou v překotně se industrializující Číně ničím neobvyklým. Před rokem zabil výbuch v továrně na automobilové součástky ve východní Číně 75 lidí.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme