Mohutné exploze v Bagdádu

Irácká metropole byla v noci opět terčem mohutných leteckých úderů. Na jihu Iráku podle Pentagonu havaroval vrtulník námořní pěchoty. Naproti tomu irácké zdroje oznámily, že Američané dnes přišli o dva stroje. Velitel invaze do Iráku, americký generál Tommy Franks nevyloučil, že vojenská operace by mohla pokračovat do léta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják před vrtulníkem

voják před vrtulníkem | Foto: USMC

Novou vlnou intenzivního bombardování zaútočila spojenecká vojska v noci na dnešek na iráckou metropoli Bagdád. Obrovská exploze se ozvala poblíž ministerstva informací. Dvě bomby způsobily požáry na jihovýchodě a západě města, jedna střela zasáhla prezidentský palác v centru. Opět vzplály příkopy s ropou, aby zmátly spojenecké zbraně.

Počet zabitých Američanů během konfliktu dosáhl 38. Jsou mezi nimi i tři oběti večerní havárie vrtulníku námořní pěchoty. Podle Pentagonu se stroj nezřítil vinou nepřátelské střely, i když okolnosti nejsou ještě vyšetřeny, důstojníci vinu přikládají nepříznivému počasí. Stroj typu UH-1 Huey startoval z předsunuté tankovací a zásobovací základny na podpůrnou misi.

Hlavní stan spojenců v plynulých hodinách nevydal žádné podrobnosti o postupu k irácké metropoli; podle dřívějších zpráv se přední jednotky přiblížily zhruba na 100 i méně kilometrů k hlavnímu městu. Velitel invaze, americký generál Tommy Franks v Kataru řekl, že akce postupuje podle plánu, ale nevyloučil, že může trvat až do léta. Mezitím se opět objevily zprávy, že pozemní ofenzíva na Bagdád nabere zpoždění možná i o několik týdnů.

Šéf Pentagonu pod palbou otázek

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld čelí sílící kritice ze strany vysokých důstojníků v americkém vrchním velení. Plánovači války v Iráku si stěžují, že Rumsfeld opakovaně odmítl jejich rady, aby byly pro boj vyčleněny další čtyři divize včetně stovek tanků a obrněných vozidel. Jak poznamenává severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Donald Rumsfeld počet navrhovaných pozemních sil odmítl minimálně šestkrát a prosadil si svůj názor píše týdeník New Yorker.

Myslel si, že všechno ví lépe, prohlásil nejmenovaný představitel Pentagonu na Rumsfeldovu adresu. Americký ministr odpovědný za válku údajně odmítl návrh generála Tonnyho Frankse, který operaci v Iráku velí a který svého šéfa vyzýval, aby invazi odložil poté, co Turecko odmítlo poskytnout Američanům vojenské základny.

rozdělování humanitární pomoci | Foto: ČTK

Také východoevropští diplomaté byli před válkou Washingtonem přesvědčování, že Irák rychle zkolabuje, obyvatelé budou vítat osvoboditele a svět uvidí chemické a biologické zbraně. Podle jiného nejmenovaného důstojníka jsou Američané v patové situaci. Generál Franks tato obvinění z Kataru odmítá včetně zpráv, že by si Američané dali před Bagdádem pauzu.

Incident v Kuvajtu zřejmě nebyl úmyslný

V Kuvajtu najel řidič dodávky do skupiny vojáků u obchodu na americké základně Udajría zranil přitom 15 vojáků. Případ vyšetřuje vojenská policie a zatím se nepotvrdilo, že šlo o útok. Jak hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Kuvajtu Vít Pohanka, k incidentu došlo u základy Camp Udairi. Případ vzbudil velkou pozornost, protože právě z tohoto tábora nastupují američtí vojáci do jižního Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pohanka: Havárie v Kuvajtu

Řidič a další civilní zaměstnanci, většinou Egypťané, kteří se v táboře nacházeli, byli vyslýcháni. Americké velení ale zatím nepotvrdilo, že šlo o úmyslný čin s tím, že se dále vyšetřuje. Obavy z možných teroristických útoků zastřely i raketové útoky. Po sobotním sebevražedném útoku v Iráku byla zpřísněna i bezpečnostní opatření v Kuvajtu.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Protiváleční protesty neutichají

V různých zemích světa pokračují protiválečné demonstrace - nejvýraznější byla v posledních hodinách ohlášena z marocké metropole Rabatu, kde se sešlo na 300 tisíc lidí. V Jakartě před americkou ambasádou demonstrovalo přes 100 tisíc lidí, v Kalkatě 150. Desítky tisíc protestovaly proti válce také ve španělských městech a v pákistánkém Péšávaru. Početně nevelké protesty byly dnes oznámeny z Pekingu; pozoruhodné jsou tím, že k nim poprvé od začátku války daly souhlas čínské úřady.

U nás se na protiválečné demonstraci na pražském Staroměstském náměstí sešlo asi 700 lidí. Organizátoři protestu přečetli projevy odsuzující útok spojenců na Irák, rozdali letáky a přichystali transparenty. Kromě českých občanů přišli protestovat i cizinci, zejména Američané a Iráčané. K demonstraci se připojilo také 50 anarchistů.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, zahájilo vysílání pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Drtina, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme