Mohutné požáry vyhnaly z domovů obyvatele aténského předměstí

Nejméně šest velkých požárů ohrožuje řecké hlavní město Atény. Hořet začalo u města Marathon a hasičům se nepodařilo zastavit šíření ohně směrem k metropoli. Úřady proto nařídily evakuaci desítek tisíc obyvatel. Vyčerpaným řeckým záchranářům už přijely na pomoc posily z jiných evropských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár ohrožuje předměstí Atén | Foto: AFP

Hasiči mají nyní lepší podmínky k práci, v noci totiž polevil silný vítr, který rozfoukával oheň do všech stran. Na severu Atén přesto nadále platí výjimečný stav.

Předpověď počasí navíc hlásí, že vítr začne v poledne znovu sílit a opět roznítí plameny vysoké až deset metrů, které spalují vysoce hořlavé borovicové lesy.

Tisíce obyvatel uposlechly výzvy k evakuaci a odešly z domovů. Jiní se stále pokouší bránit ohni vlastními silami, například pomocí zahradních hadic a větví.

I když se nepředpokládá, že by požár ohrozil širší aténské centrum, situace zůstává velmi vážná. Oblohu na severu metropole halí kouř a obyvatelé mají problémy s dýcháním. Narozdíl od tragických požárů před dvěma lety nadále platí, že letošní katastrofa se zatím obešla běž obětí na životech.

Požár zatím neomezil provoz aténského letiště, které leží asi 25 kilometrů jižně od ohněm postiženého regionu. Všechny lety z řeckého hlavního města se zatím odbavují normálně.

O požárech v Řecku si přečtěte také:
Aténské úřady nařídily kvůli požáru evakuaci 10.000 lidí z předměstí
Většinu požárů v Řecku mají už hasiči pod kontrolou
Rozsáhlé požáry dál pustoší Řecko
Požáry trápí jihovýchodní Evropu

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme