Mohutný výbuch byl podle KLDR plánovaným odstřelem hory

Severní Korea konečně vysvětlila mohutný výbuch, který zemí otřásl ve čtvrtek. Podle Pchjongjangu nešlo v žádném případě o jadernou explozi, jak se ještě včera spekulovalo, ale o plánovaný odstřel hory, který je součástí hydroelektrárenského projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

Jde o vůbec první komentář Pchjongjangu k události, která vyvolala spekulace o tom, že komunistický stát uskutečnil jadernou zkoušku. KLDR okolnímu světu informace zásadně nedává. Když v dubnu explodoval na nádraží v severokorejském Jongčchonu vlak s hořlavinou, zapírala incident několik dní.

Americký špionážní satelit, který explozi nafotil, ukázal, že se nad místem výbuchu objevil obrovský mrak ve tvaru hřibu o průměru více než tři kilometry. Americké tajné služby navíc získaly informace, že KLDR plánuje v blízké době jaderný experiment.

Šéf diplomacie KLDR Pek Nam-sun záhadný výbuch vysvětlil na výzvu tajemníka britského ministerstva zahraničí Billa Rammella, který je nyní v Pchjongjangu na návštěvě. Akce byla údajně provedena v rámci stavby přehrady pro vodní elektrárnu v okrese Kimhjongčik v odlehlé horské provincii Janggangdo.

Ani Britové, Američané nebo sousední Jihokorejci, kteří mají z cizích států o výbuchu nejvíce informací, zatím vysvětlení o odstřelu hory nezpochybnili. Mohlo by to znamenat, že s ním zřejmě souhlasí a mohlo by se skutečně jednat o pravdivé tvrzení. Severokorejské úřady zároveň pozvaly zahraniční velvyslance k návštěvě místa exploze.

Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme