Mohutnými oslavami přivítali Číňané nový rok tygra

Čína přivítala nový lunární rok, v nejlidnatější zemi světa teď vládne tygr. Mohutné oslavy se konaly i přes nepříznivé počasí. Sever země trápí vydatné sněžení, na jihu zase silný déšť. Novoroční svátky trvají celý týden, uzavřeny jsou proto po tuto dobu všechny úřady i obchody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané slaví příchod roku tygra | Foto: AFP

Bouřlivé oslavy doprovázené odpalováním dělobuchů trvaly do časných ranních hodin, jen v Pekingu při nich utrpělo zranění nejméně 50 lidí. V ulicích čínské metropole zajišťovalo bezpečnost na 880 tisíc policistů a dobrovolníků a podobná situace byla i v dalších velkých městech včetně Šanghaje nebo Kuang-tungu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském roku tygra mluvila v Ranním interview Radiožurnálu sinoložka Zlata Černá

Číňané od nového roku očekávají především růst ekonomiky i blahobytu, k pravidelným rituálům proto patří i návštěva chrámů, kde se modlí a zapalují vonné tyčinky. Prakticky všechny dveře příbytků pak zdobí červená barva symbolizující štěstí.

Součástí tradic vítání nového lunární roku, který je spojován s příchodem jara, je i darování nového oblečení dětem vyjadřujícího nový, lepší začátek.

Rok síly a energie

Podle sinoložky Zlaty Černé znamená rok tygra pro Číňany rok síly a energie. "Tygr je v Číně král zvířat, zároveň ale ochráncem dětí a všech slabých proti zlu a nemocem," řekla Černá.

Během novoročních oslav si Číňané užívají rekordně dlouhého volna, často odloučené rodiny se navštěvují. Ke svátkům patří i řada zajímavých a především hlučných zvyků.

"Rámus a hluk mají odhánět všechno zlé. Dříve se například zapalovala ucpaná bambusová dřívka, teď už se spíš používá střelný prach," vysvětlila sinoložka Černá.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme