Moje jméno je smrt zrádcům, řekl u londýnského soudu Mair. Policie ho obvinila z vraždy poslankyně

Britská policie obvinila Thomase Maira z vraždy labouristické poslankyně Jo Coxové. Dvaapadesátiletý muž už taky stanul před londýnským soudem. Kampaň před nadcházejícím unijním referendem z piety dál stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé chodí uctívat památku zavražděné Jo Coxové | Zdroj: Reuters

Thomase Maira z Birstallu dopravili k londýnskému magistrátnímu soudu za mimořádných bezpečnostních opatření.

Když se ho soudkyně Emma Arbuthnotová zeptala na jméno, 52letý obviněný odpověděl slovy: „Moje jméno je smrt zrádcům, svoboda pro Británii." Tuhle větu ještě jednou zopakoval, načež se odmlčel.

Na další předběžné slyšení v pondělí si Mair počká ve věznici Belmarsh. Soudkyně si vyžádala jeho psychiatrické vyšetření.

Kromě vraždy je Thomas Mair obviněný z těžkého ublížení na zdraví nebo držení střelné zbraně s úmyslem spáchat těžký zločin.

Policie uvedla, že 77letý muž, který se ve čtvrtek snažil na ulici v severoanglickém Birstallu napadenou poslankyni bránit, leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici a je mimo ohrožení života.

Ostrovní politická scéna zůstává paralyzovaná. Konzervativci, liberální demokraté a UKIP se dohodli, že v doplňovacích volbách v okrsku zavražděné Jo Coxové nepostaví své kandidáty.

Rodina Jo Coxové mezitím navštívila místo vraždy a přečetla si stovky vzkazů, které tam lidé stále přinášejí. Podle sestry zavražděné političky bude Jo Coxová žít dál prostřednictvím všech dobrých lidí tohoto světa.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme