Moldavské referendum o přímé volbě prezidenta je neplatné

Moldavská vládní liberální koalice utrpěla politickou porážku ve víkendovém referendu. Hlasování, v němž Moldavané rozhodovali o přímé volbě prezidenta, je neplatné. Potvrdily to oficiální výsledky zveřejněné ústřední volební komisí. Podle nich se referenda zúčastnilo necelých třicet procent obyvatel. Ústava ale vyžaduje více než třiatřicetiprocentní účast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K referendu v Moldávii přišlo málo voličů | Zdroj: ČTK

Vládní liberální koalice v Moldavsku iniciovala referendum ve snaze prolomit politický pat v zemi. Ta už je více než rok bez hlavy státu poté, co se západně orientovanému seskupení stran nepovedlo získat v parlamentu podporu pro svého kandidáta.

Opoziční komunisté, kteří mají v zákonodárném sboru silnou menšinu a vyzývali k bojkotu hlasování, slaví neúspěchem referenda vítězství. Vládní blok varuje, že politická krize brání prosazení reforem, které by pozvedly životní úroveň v zemi a posunuly ji blíže Evropské unii.

Postsovětské Moldavsko se potýká s mnoha problémy, od korupce přes nevyřešenou otázku Podněstří až po komplikované vztahy s Ruskem.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme