Ústavní soud obrátil, v čele Moldavska zůstává proruský prezident Dodon. Šéf opozice odletěl ze země

Politická a ústavní krize v Moldavsku skončila, ohlásil prezident Igor Dodon. Stalo se tak poté, co ústavní soud v sobotu na jeho žádost zrušil svá rozhodnutí, která podle prezidenta krizi vyvolala. O zrušení kontroverzních verdiktů informoval podle tiskových agentur předseda ústavního soudu Mihai Poalelungi. Premiérka Maia Sanduová následně vyzvala ústavní soudce, aby odstoupili.

Kišiněv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský moldavský prezident Igor Dodon | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Ze země ještě v pátek večer odletěl oligarcha a šéf nyní opoziční Demokratické strany Vlad Plahotniuc, proti kterému se proruský Dodon a prozápadní Sanduová tento měsíc spojili.

Oigarcha a šéf nyní opoziční Demokratické strany Vlad Plahotniuc | Foto: Vladislav Culiomza | Zdroj: Reuters

Ústavní soud podle agentury TASS anuloval svá rozhodnutí týkající se dočasného odebrání prezidentských pravomocí Dodonovi, rozpuštění dosavadního parlamentu, uspořádání předčasných voleb 6. září či neuznání nové předsedkyně parlamentu a nové premiérky.

Ke zrušení všech rozhodnutí ze dnů 7. až 9. června stačilo ústavním soudcům pět minut, poznamenala agentura Interfax a dodala, že veškerá reálná moc přešla v pátek večer do rukou premiérky Sanduové. Ta v sobotu vyzvala ústavní soudce k demisi.

„Žádám soudce ústavního soudu, aby neprodleně odstoupili, pokud jim zbyla špetka cti a úcty k ústavě a k občanům,“ citoval Sanduovou server Point.md.

Prozápadní moldavská premiérka Maia Sanduová | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Ministerská předsedkyně vyčetla ústavnímu soudu, že svými rozhodnutími se de facto podílel na pokusu opoziční Demokratické strany miliardáře Plahotniuka udržet se u moci i bez podpory parlamentní většiny. „Ústavní soud by měl rozhodovat na základě ústavy, a nikoli podle vůle politiků,“ zdůraznila.

Spojenectví prozápadní a proruské strany

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plahotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) Sanduové a Dodonovi proruští socialisté. V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc.

Za netradiční spojenectví prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko. V pátek demokraté ohlásili odchod do opozice a rezignaci své vlády vedené premiérem Pavlem Filipem.

V pátek demokraté ohlásili odchod do opozice a rezignaci své vlády vedené premiérem Pavlem Filipem | Foto: Vladislav Culiomza | Zdroj: Reuters

Plahotniuc podle sobotního oznámení své strany odcestoval za svou rodinou do Švýcarska. Podle stranického komuniké nejde o útěk do exilu a Plahotniuc se za pár dnů do vlasti vrátí.

Sanduová v sobotu prohlásila, že Plahotniuc by měl za pokus uzurpovat moc stanout před soudem.

V moldavských médiích se v pátek večer objevily reportáže z odletu oligarchy a jeho blízkých spolupracovníků z kišiněvského letiště.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme