Moldavsko směřuje po předčasných volbách k dalšímu patu

Vítězem předčasných parlamentních voleb v Moldavsku se stane aliance prozápadních stran. Po sečtení 90 procent všech hlasů s velkou pravděpodobností porazí své komunistické rivaly. Moldavsko stejně jako před rokem znovu potvrdilo, že si raději přeje sbližování s Evropskou unií než s Ruskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moldavský volič vhazuje do urny hlasovací lístek. | Zdroj: ČTK

Výhra Demokratické aliance ovšem připomíná Pyrrhovo vítězství. V parlamentu sice bude mít většinu, ta jí ale nebude stačit na to, aby si zvolila svého prezidenta, jehož podpis teprve stvrdí každý reformní zákon. Na potřebné moldavské reformy čeká také Evropská unie, pro kterou jsou podmínkou dalšího sbližování.

Přesně ve stejné situaci byli demokraté v červenci minulého roku, kdy poprvé porazili komunistickou stranu. A kvůli patové situaci museli nyní Moldavané znovu k volbám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o situaci po moldavských volbách přinesl do Odpoledního Radiožurnálu redaktor Pavel Polák

Důležitým hráčem je v Moldavsku také Rusko. Dodnes jsou zde přítomni ruští vojáci ze začátku 90. let, kdy probíhaly boje o Podněstří. Rusko je nejbližší exportní zemí, Moldavsko je na Rusku závislé energeticky.

„Rusko proto praktikuje proti Moldavsku silovou hospodářskou politiku. Například letos zakázalo dovoz moldavského vína, nejdůležitějšího exportního artiklu. Moskva umí politiku biče a kdyby následně zvolila politiku cukru, určitě by to zamíchalo moldavskými politickými kartami,“ varuje redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák.

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy s průměrným platem něco přes 200 dolarů měsíčně. Moldavané bojují s nezaměstnaností a utíkají zpravidla ilegálně za prací do zahraničí. Podle odhadů jich žije v zahraničí zhruba jeden milion.

Pavel Polák, Lucie Maňourová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme