Monako se rozloučilo s milovaným knížetem

Monako se rozloučilo se svým dlouholetým panovníkem - knížetem Rainierem III. Na pohřeb se sjeli zástupci všech evropských panovnických rodin a četní vrcholní politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb monackého knížete | Foto: ČTK/AP

Rakev s Rainierovými ostatky doprovázeli z kaple knížecího paláce do katedrály členové rodiny a desítky významných smutečních hostů - byly zastoupené všechny významné panovnické evropské rody: nechyběl například španělský král Juan Carlos, belgický Albert II nebo švédský Karel Gustav XVI. Francii zastupoval prezident Jacques Chirac - Českou republiku honorární konzul v Monaku Jan Brych.

Zádušní mši sloužil monacký arcibiskup Bernard Barsi - o bezpečnost účastníků pohřbu se staralo přes 1800 příslušníků monackých a francouzských bezpečnostních sil. Knížectví je samostatné, ale jeho obranu zajišťuje Francie, s níž je vázáno řadou hospodářských, správních a daňových úmluv.

Rainier, který zemřel na postupné selhání životně důležitých orgánů, bude uložen do hrobu dnes večer za přítomnosti nejbližších příbuzných. Podle svého přání bude pochován v kryptě katedrály po boku kněžny Grace - někdejší hollywoodské hvězdy, která zahynula v roce 1982 při automobilové nehodě.

Vít Pohanka, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme