Zemřel poté, co ulovil a snědl sviště. Patnáctiletý chlapec z Mongolska podlehl ‚černé smrti‘

Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. S odvoláním na místní zdravotní úřady o tom informovala agentura AFP. Hoch, který žil v Gobialtajském ajmaku na jihozápadě země, se touto vzácnou bakteriální chorobou nakazil poté, co ulovil a snědl sviště. Nemoc projevující se boulemi v oblasti lymfatických uzlin, byla ve středověku známá jako černá smrt.

Tento článek je více než rok starý.

Ulánbátar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mongolsku zemřel chlapec poté, co snědl sviště

V Mongolsku zemřel chlapec poté, co snědl sviště | Foto: Jacob W. Frank | Zdroj: Reuters

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že do karantény bylo umístěno 15 lidí, kteří se zesnulým přišli do kontaktu. Všichni nyní dostávají antibiotika. Pět okresů ajmaku bylo dáno do šestidenní karantény.

V čínském Vnitřním Mongolsku se zřejmě objevil dýmějový mor. Nemocnice má pacienta s podezřením

Číst článek

Začátkem července se objevily další dva případy nákazy dýmějovým morem v Chovdském ajmaku. Testováno bylo více než 140 lidí, ale žádný další případ se neobjevil.

Jeden případ nákazy se objevil také v severočínské provincii Vnitřní Mongolsko. Místní úřady vzápětí vyhlásily do konce roku preventivní opatření.

Pro tamní obyvatele z toho plyne zákaz lovu a konzumace zvířat, která by mohla být přenašeči, i povinnost hlásit nálezy mrtvých či nemocných svišťů.

Případy moru nejsou v Číně ojedinělé, ale ohniska jsou stále vzácnější. V letech 2009 až 2018 Čína ohlásila 26 případů a 11 úmrtí.

Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin a byl ve středověku známý jako černá smrt. Jde o vysoce infekční a mnohdy smrtelné onemocnění, které ve 14. století zahubilo 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii.

Obvykle se přenáší štípnutím blechy, moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážné komplikace i smrt.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme