Zemřel poté, co ulovil a snědl sviště. Patnáctiletý chlapec z Mongolska podlehl ‚černé smrti‘

Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. S odvoláním na místní zdravotní úřady o tom informovala agentura AFP. Hoch, který žil v Gobialtajském ajmaku na jihozápadě země, se touto vzácnou bakteriální chorobou nakazil poté, co ulovil a snědl sviště. Nemoc projevující se boulemi v oblasti lymfatických uzlin, byla ve středověku známá jako černá smrt.

Ulánbátar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mongolsku zemřel chlapec poté, co snědl sviště | Foto: Jacob W. Frank | Zdroj: Reuters

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že do karantény bylo umístěno 15 lidí, kteří se zesnulým přišli do kontaktu. Všichni nyní dostávají antibiotika. Pět okresů ajmaku bylo dáno do šestidenní karantény.

V čínském Vnitřním Mongolsku se zřejmě objevil dýmějový mor. Nemocnice má pacienta s podezřením

Číst článek

Začátkem července se objevily další dva případy nákazy dýmějovým morem v Chovdském ajmaku. Testováno bylo více než 140 lidí, ale žádný další případ se neobjevil.

Jeden případ nákazy se objevil také v severočínské provincii Vnitřní Mongolsko. Místní úřady vzápětí vyhlásily do konce roku preventivní opatření.

Pro tamní obyvatele z toho plyne zákaz lovu a konzumace zvířat, která by mohla být přenašeči, i povinnost hlásit nálezy mrtvých či nemocných svišťů.

Případy moru nejsou v Číně ojedinělé, ale ohniska jsou stále vzácnější. V letech 2009 až 2018 Čína ohlásila 26 případů a 11 úmrtí.

Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin a byl ve středověku známý jako černá smrt. Jde o vysoce infekční a mnohdy smrtelné onemocnění, které ve 14. století zahubilo 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii.

Obvykle se přenáší štípnutím blechy, moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážné komplikace i smrt.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme