Nepřípustné vyjadřování. Hohlmeierová chce trest pro Babiše za urážky europoslanců

Český premiér Andrej Babiš (ANO) sklízí kritiku od poslanců Evropského parlamentu za své výroky vůči dvěma českým europoslancům a šéfce kontrolní delegace. Europoslankyně Monika Hohlmeierová, kterou Babiš označil za pomatenou, popsala jeho chování za nepřípustné a žádá předsedu Evropského parlamentu Davida Sassoliho o odvetné opatření.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Hohlmeierová to píše v dopise předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, který na twitteru zveřejnil německý europoslanec Daniel Freund. V úvodu dopisu Hohlmeierová krátce shrnuje neuspokojivé výsledky kontroly, která zkoumala možný střet zájmů českého premiéra. Česká republika podle ní nemá žádný jasný mechanismus, jak předcházet a řešit situace, které mohou být vnímány jako střet zájmů. Ve zbytku dopisu poslankyně řeší chování Andreje Babiše vůči ní i ostatním členům delegace. 

Hlavně naráží na premiérovu urážku českých členů delegace, Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksy (Piráti), které Babiš označil za vlastizrádce. Zmiňuje i urážku, kterou premiér adresoval jí samotné, když o ní řekl, že je pomatená. 

Babiš označil Zdechovského s Peksou za vlastizrádce, protože se zabývají jeho možným střetem zájmů

Číst článek

„Naprosto nepřijatelný způsob, kterým se český premiér vyjadřuje, mohl mít za následek výhrůžky smrtí, které dostávali čeští členové delegace a jejich rodiny“, píše Hohlmeierová. „Již v době přípravy na misi jsme zaznamenali agresivní reakce na práci Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a proti Evropské komisi. Já, jako předsedkyně výboru, jsem sama obdržela výhružné dopisy a nenávistné komentáře na internetu.“

„Delegace vnímá premiérovo vyjadřování jako vážný incident, který může být vnímán pouze jako nenávistné vyjadřování a je jasným pokusem vyhrožovat členům Evropského parlamentu při výkonu jejich oficiálních funkcí,“ píše dále europoslankyně. „Evropská unie nesmí tolerovat takové verbální útoky od předsedy vlády evropského státu. Taková degradace politického vyjadřování si žádá jasnou odpověď.“

Předsedu Evropského parlamentu Sassoliho Hohlmeierová žádá, aby předložil případ dále i předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Chce, aby Babišovi bylo důrazně vysvětleno, že je takové jednání nevhodné a nepřípustné. „Slušná a civilizovaná výměna politických názorů je základem evropské kultury. Nenávistné vyjadřování, které by prošlo bez povšimnutí, by tyto hodnoty podrývalo,“ píše v závěru dopisu.

Vzájemný respekt

K premiérovým výrokům se vyjádřil i Manfred Weber, vůdce nejsilnější politické frakce v Evropském parlamentu, Evropské lidové strany (EPP). „Je to naprosto nepřijatelné. Neumím si představit, že by premiér nějaké jiné země vůbec pomyslel na to, aby zaútočil na kolegy z opozičních stran takovýmto nepřijatelným způsobem. Je to skutečně zvláštní chování,“ řekl Weber Hospodářským novinám

Babiš se europoslancům omluvil za označení ‚vlastizrádci‘. Zdechovský a Peksa to zpochybnili

Číst článek

„Rád bych zdůraznil, že tato záležitost nemá nic společného se stranickou politikou, ale je to zcela zásadní věc související s tím, jak se k sobě v demokracii chováme. I když spolu nesouhlasíme, musíme být schopni se vzájemně respektovat,“ prohlásil Weber, jehož strana EPP v Evropském parlamentu sdružuje konzervativní a středopravicové politické strany. Do EPP patří mimo jiné i europoslanci z českých politických stran TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Babišova omluva

Premiér Andrej Babiš se v úterý na twitteru a ve vysílání rádia Frekvence 1 českým europoslancům Zdechovskému a Peksovi omluvil za to, že je nazval vlastizrádci, dodal však, že oba poslanci dělají politiku proti němu. 

„To mě mrzí, asi jsem to přehnal, omlouvám se. Já to tak vnímám, protože tito lidé v Evropském parlamentu skutečně dělají politiku jenom proti mně,“ řekl Babiš ve vysílání Frekvence 1.

Na twitteru následně uvedl, že označení za vlastizrádce byla nadsázka. „Tito lidi dělají v Bruselu jen Antibabiš politiku a organizují podobné akce a mise, jen aby se zviditelnili a poškodili mě, a to i přesto, že tím vlastně poškozují naši zemi,“ napsal premiér.

Babiš označil europoslance za vlastizrádce minulý pátek, když do Česka z Bruselu přijela skupina šesti europoslanců zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra. Ten zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona.

Fallout of last week's EP mission to Prague:

➡️two MEPs called "traitors" by @Andrej Babiš
➡️chair of @CONT Committee Press called "insane" by Babis
➡️death threats against elected officials

This is completely unacceptable. There will be consequences ⤵️

16:26 – 04. 03. 2020

45 128

Ondřej Zlámal, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme