Monitorovací systém fondů EU se bude dál rozvíjet, čerpání by nemělo být ohroženo

Vláda rozhodla, že monitorovací systém fondů Evropské unie se bude dál rozvíjet. Platit by ho však měl stát, a ne Evropská unie. Státní rozpočet to sice přijde na stovky milionů korun, naproti tomu by měl zvolený postup zachránit čerpání stovek miliard.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová | Foto: Filip Jandourek

Financování a rozvoj aplikace s pomocí peněz ze státního rozpočtu by měla zajistit ministerstva financí a pro místní rozvoj.

„S tím, že tedy předpokládáme, že tato aplikace bude plně provozuschopná tak, aby neohrozila zahájení čerpání prostředků z Evropské unie,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Postupujeme tak, abychom neohrozili funkčnost tohoto monitorovacího systému tak, aby do něj mohly být vkládány výzvy, jakmile budou schváleny příslušné operační programy,“ dodal Sobotka.

O monitorovacím systému se v posledních dnech mluvilo zejména v souvislosti se závěry auditu ministerstva financí. Systém byl podle zprávy problematický, a proto byl pozastaven.

Kvůli auditu vypukl spor mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) se závěry auditu nesouhlasila a upozorňovala na to, že Česká republika nemůže bez systému zahájit čerpání peněz z EU.

„Tímto usnesením nejsou ohroženy peníze z Evropské unie na programové období 2014 až 2020,“ řekla Šlechtová k dnešnímu rozhodnutí vlády.

Jaroslav Hanák, Tripartita | Foto: Filip Jandourek

„Monitorovací systém bude pokračovat dál ve svém vývoji. V tuto chvíli je monitorovací systém připraven na to, aby se tam zadávaly první výzvy,“ dodala.

Zaměstnavatelé a odboráři by však už chtěli vědět víc. Na jednání tripartity vyzvali vládu, aby co nejdřív představila časový plán, kdy bude možné o peníze z evropských fondů žádat. Zájemci o peníze by podle nich měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní.

„Tisíce podnikatelů, zaměstnavatelů, obce, všichni jsou připraveni čerpat, čekáme, že si udělají ministerstva a ten řídící orgán pořádek v té metodice a začnou konečně vypisovat výzvy, jsme připraveni, čekáme na to,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Klíčový pro čerpání

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro období 2014 až 2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový. Právě prostřednictvím něj budou řídicí orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála firma Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. Provozovatel má zatím smlouvu na tři roky.

ČTK, Jana Čermáková, Lenka Jansová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme