Nejvyšší hora Evropské unie Mont Blanc se za poslední čtyři roky zmenšila o metr

Mont Blanc, který je nejvyšší horou na území Evropské unie, se za poslední čtyři roky zmenšil zhruba o metr. Skupina zeměměřičů v polovině září naměřila výšku 4807,81 metru nad mořem. Údaj se mění, protože na vrcholu hory se nachází trvalá sněhová pokrývka, jejíž rozměry záleží na srážkách, větru a dalších meteorologických podmínkách. Informovala o tom agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vrcholek Mont Blancu

Pohled na vrcholek Mont Blancu | Foto: Robert Mikoláš

Měření hory uskutečnila v polovině září skupina zhruba 30 lidí, kteří na vrcholu strávili tři dny. Své údaje chtějí poskytnout k analýze vědcům. Jejich cílem je vytvořit v průběhu času „soubor přesných a spolehlivých údajů, jež budou moci využít odborníci“. Mohly by posloužit například ke sledování vývoje ledovce.

V rakouských horách zemřel 76letý český turista. Zavrávoral a zřítil se ze skalního srázu

Číst článek

Zatím nejvyšší hodnota u hory Mont Blanc byla naměřena v roce 2007, kdy dosáhla 4810,9 metru nad mořem. Měření se opakují každé dva roky, poslední oficiální údaj je ale z roku 2017. Skupina nezveřejnila údaj z roku 2019, protože byl nezvykle nízký. Tehdy dosahoval 4806,03 metru nad mořem. Podle odborníků je nutné přistupovat k tomuto údaji s velkou opatrností.

Pokud by se neměnil stav sněhové a ledové pokrývky, výška hory Mont Blanc by dosahovala 4792 metrů nad mořem.

Dominanta Savojských Alp, která leží na francouzsko-italských hranicích, byla dlouhou dobu označována za nejvyšší v Evropě. Za součást starého kontinentu je ale považován také Kavkaz, kde se tyčí hned čtyři hory vyšší než v pořadí pátý Mont Blanc. Nejvyšší horou Evropy by tak tedy byl Elbrus s oficiální výškou 5642 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme