Nejvyšší hora Evropské unie Mont Blanc se za poslední čtyři roky zmenšila o metr

Mont Blanc, který je nejvyšší horou na území Evropské unie, se za poslední čtyři roky zmenšil zhruba o metr. Skupina zeměměřičů v polovině září naměřila výšku 4807,81 metru nad mořem. Údaj se mění, protože na vrcholu hory se nachází trvalá sněhová pokrývka, jejíž rozměry záleží na srážkách, větru a dalších meteorologických podmínkách. Informovala o tom agentura AFP.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vrcholek Mont Blancu

Pohled na vrcholek Mont Blancu | Foto: Robert Mikoláš

Měření hory uskutečnila v polovině září skupina zhruba 30 lidí, kteří na vrcholu strávili tři dny. Své údaje chtějí poskytnout k analýze vědcům. Jejich cílem je vytvořit v průběhu času „soubor přesných a spolehlivých údajů, jež budou moci využít odborníci“. Mohly by posloužit například ke sledování vývoje ledovce.

V rakouských horách zemřel 76letý český turista. Zavrávoral a zřítil se ze skalního srázu

Číst článek

Zatím nejvyšší hodnota u hory Mont Blanc byla naměřena v roce 2007, kdy dosáhla 4810,9 metru nad mořem. Měření se opakují každé dva roky, poslední oficiální údaj je ale z roku 2017. Skupina nezveřejnila údaj z roku 2019, protože byl nezvykle nízký. Tehdy dosahoval 4806,03 metru nad mořem. Podle odborníků je nutné přistupovat k tomuto údaji s velkou opatrností.

Pokud by se neměnil stav sněhové a ledové pokrývky, výška hory Mont Blanc by dosahovala 4792 metrů nad mořem.

Dominanta Savojských Alp, která leží na francouzsko-italských hranicích, byla dlouhou dobu označována za nejvyšší v Evropě. Za součást starého kontinentu je ale považován také Kavkaz, kde se tyčí hned čtyři hory vyšší než v pořadí pátý Mont Blanc. Nejvyšší horou Evropy by tak tedy byl Elbrus s oficiální výškou 5642 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme