Na italské straně masivu Mont Blanc hrozí utržení ledovce. Úřady zavřely údolí Val Ferret

Italské úřady uzavřely okolí jednoho z vrcholků Montblanského masivu. Hrozí utržení podstatné části ledovce Planpincieux. Utržený led by podle úřadů mohl zavalit několik horských chat pod vrcholkem Grandes Jorasses a některé cesty. Trvale obydlené částí hor a turistická centra v blízkosti ledovce v ohrožení nejsou, píše BBC.

Courmayeur (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tání ledovců je kvůli rostoucím teplotám stále běžnější, píše BBC (ilustrační snímek). | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Příkaz k uzavření cest v údolí Val Ferret na italské straně masivu Mont Blanc vydal starosta města Courmayeur Stefano Miserocchi v úterý večer. Reagoval na varování vědců, kteří upozornili, že část ledovce Planpincieux se pohybuje rychlostí 50 až 60 centimetrů za den a hrozí jeho utržení.

Za minulé století roztála polovina alpských ledovců, z toho 70 procent za posledních 30 let, říká glaciolog

Číst článek

„Znovu se ukazuje, že hory v posledních době procházejí obdobím velkých změn způsobených klimatickými faktory,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC Miserocchi italským médiím. Podle odhadů by se z ledovce mohla utrhnout část o objemu 250 tisíc kubických metrů.

Podle expertů z organizace Fondazione Montagna Sicura je možné, s poměrně velkou přesností, odhadnout, kdy se ledovec odlomí.

Britská BBC upozorňuje, že tání ledovců a ústup ledových polí v polárních oblastech je v posledních letech vinou rostoucích teplot běžným jevem.

Například ledovec Pizol na severovýchodě Švýcarska se podle pozorovatelů od roku 2006 zmenšil nejméně o 80 procent a vědci ho kvůli jeho nyní zanedbatelné velikosti vyřadili ze seznamu ledovců. Řada Švýcarů proto v minulých dnech k ledovci vyrazila ve smutečním průvodu, aby na jev upozornila.

Ledovec před pár týdny ochránci přírody „pohřbili“ také na Islandu.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme