Montiho kabinet má důvěru italského senátu. Zbývá ještě sněmovna

Italský senát vyslovil důvěru nové vládě premiéra Maria Montiho. Kabinet technokratů podpořilo 281 senátorů, proti jich bylo jen 25 a byli to všichni senátoři Ligy severu. V pátek bude o důvěře nové vládě hlasovat poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový italský premiér Mario Monti během jednání senátu | Zdroj: Reuters

Hlasování Ligy severu nepřekvapilo, protože tato strana už předem oznámila, že nesouhlasí s plánovanými reformami a novou vládu nepodpoří.

Monti předstoupil před senátory se svou protikrizovou strategií. Chce především spojit krácení státních výdajů s podporou ekonomického rozvoje.

„Jestli nenalezneme nezbytnou jednotu v našem úsilí, přirozený vývoj finanční krize uvalí na nás všechny, ale zejména na ty nejslabší vrstvy společnosti mnohem tvrdší podmínky,“ shrnul cíle své vlády nový italský premiér.

Jedná se o kompletní modernizaci Itálie, o realizaci reforem, které se v parlamentu nedařilo prosadit, protože narážely na zájmy nejrůznějších lobby.

Mario Monti plně převzal požadavky Evropské unie a sleduje tři hlavní cíle: vyrovnání deficitu, podpora rozvoje a spravedlivé rozdělení obětí. Ty by měly být trochu větší pro majetnější lidi anebo lidi s více byty.

Očekává se podobný výsledek i při dnešním hlasování v poslanecké sněmovně.

Jednotný parlament má přesvědčit i trhy

Rozsáhlá podpora vlády Maria Montiho by měla přesvědčit finanční trhy, že Itálie to se seriózním úsilím o překonání současné krize myslí vážně.

Proti rozpočtovým škrtům a také proti nedostatku pracovních příležitostí se demonstrovalo v Řecku i v Itálii. Do italských ulic vyšly tisíce lidí, včetně mnoha vysokoškolských studentů.

Montiho serióznost podle všeho prohlubuje v Italech pocit, že situace je skutečně velmi vážná. Někteří se obávají, že premiér bude hájit více banky než obyčejné lidi, jiní ale v Montiho vkládají velké naděje a doufají, že se mu podaří realizovat to, co Itálie v této chvíli tak nutně potřebuje.

Italům se velice líbí slib krácení výdajů na politiku v první řadě zrušením vysokých rent poslanců a senátorů a snížením jejich počtu na polovinu.

Vědunka Lunardi, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme