Montiho vládu odmítá podpořit jen Liga severu

Nový italský premiér Mario Monti zahájil jednání o sestavení nové vlády - celý den věnoval konzultacím s politickými stranami. Zítra dopoledne se ještě setká se zástupci hlavní síly opozice Demokratickou stranou a na závěr se zástupci strany Silvia Berlusocniho Lid svobody. Odpoledne by už mohl oznámit, zda přijme funkci premiéra a s tím také nelehký úkol - vyvést Itálii z krize. Prozatím pouze Liga severu odmítá podpořit vládu Maria Montiho. Nicméně jednotlivé kroky, se kterými bude souhlasit, Liga severu podpoří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově nastupující italský premiér Mario Monti

Nově nastupující italský premiér Mario Monti | Zdroj: Reuters

Mario Monti může počítat s velkou podporou stran, ale mnohé by chtěly po realizaci nutných reforem předčasné volby. Jak dlouhý čas si vyžádá realizace hlubokých reforem požadovaných Evropskou unií, není známo, takže by se vláda nového premiéra mohla značně prodloužit.

Situace Itálie je tak závažná, že si těžko některá strana dovolí mařit akci nové vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byla odbornice na Itálii Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

„Teď je velmi pravděpodobné, že ho podpoří většina Berlusconiho tábora, protože sám Monti je Berlusconiho nominant, ale když někteří z Berlusconiho politické strany váhají nebo už deklarovali nějaké negativní postoje, tak většina by měla. Podporu asi odmítne vládní Liga severu,“ říká odbornice na Itálii Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Pokud jde o opozici, tak má Monti velkou výhodu v tom, že není politicky vyhraněný.

„On je ekonomický liberál, odborník, technokrat působící v evropských institucích, ale není zatížený spojením s jednou politickou stranou, takže by měl být přijatelný i pro levici. Navíc levice si je vědoma určité krizovosti situace a bude se chovat konstruktivně.“

Mario Monti je profesorem ekonomie a podle filosofa a sociologa Václava Bělohradského, který působí na univerzitě v italském Terstu, neexistuje technická vláda nebo vláda vědců:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté byl filosof a sociolog Václav Bělohradský, který působí na univerzitě v italském Terstu

„Ekonomie je určitá interpretace světa, která ostatně v poslední době ztratila důvěru. Já nevěřím profesorům ekonomie, ani Itálie myslím nemá takovou důvěru v ekonomické teorie. Je to vlastně odpolitizování problémů z pozice nějaké vědy, odbornosti, techniky. Já na tyto převleky nevěřím. Každá vláda je politická a musí být politická.“

Nový premiér bude muset zavést do života už schválené změny. Ty, co už byly schváleny Berlusconiho vládou, ale zároveň prosadit a dohodnout nové reformy, v první řadě v oblasti hospodářského růstu a dalších nástrojů ke snížení nebo alespoň stabilizace zadlužení.

Není ještě zcela vyřešena otázka, zda mají být v nové vládě i politici, jak to navrhuje Mario Monti nebo zda to má být čistě vláda technokratů, jak požadují politici.

Úsporná opatření nejsou populární nikde na světě. Dopad na život Italů má samotná probíhající krize ještě před úspornými opatřeními, které musí přijít. „Dopad je negativní, to se odráží v různých těch protestech, demonstracích a ztráty podpory pro samotnou Berlusconiho vládu,“ říká Šušlíková.

ČTETE TAKÉ: Nástupce Berlusconiho Monti začne jednat o nové vládě

Itálie patří mezi nejsilnější ekonomiky eurozóny. Životní úroveň je velmi vysoká, tedy hlavně na severu Itálie.

„Navíc její primární rozpočet je aktivní, to znamená, že každoroční příjmy státu jsou pořád ještě vyšší než výdaje. Takže v případě, že se potřebné reformy rychle prosadí, tak Itálie ještě má šanci krizi zvládnout i bez nějakých katastrofických dopadů na společnost," dodává Šušlíková.

Mario Monti je ekonom a politik, kterého 13. listopadu 2011 pověřil italský prezident Giorgio Napolitano sestavením úřednické vlády. Monti pochází ze severní Itálie, studoval v Miláně a Yale, později působil jako profesor na třech italských univerzitách. V letech 1995 až 2004 byl evropským komisařem.

Václav Bělohradský nesdílí názor mnoha politiků a lidí, kteří v sobotu večer v ulicích Říma slavili Berlusconiho demisi, že svou politikou i chováním bývalý premiér podkopal důvěryhodnost země:

„Možná mezinárodní důvěryhodnost, ale absolutně není toto důvod. Zpráva o tom, že bude vláda národní jednoty, je vždycky špatná, protože to ukazuje, že selhal politický systém, který negeneroval, skrze konflikt typický mezi pravicí a levicí, žádnou alternativu. On nepadl v důsledku tlaku opozice, on padl z mnoha jiných důvodů, protože bylo třeba především snížit úroveň konfliktu v zemi pod tlakem finanční krize.“

Do premiérského křesla usedá bývalý eurokomisař Mario Monti po vynucené rezignaci Silvia Berlusconiho, který odešel poté, co se o Itálii začalo mluvit jako o další oběti dluhové krize v eurozóně a dalším adeptovi na přijetí zahraniční finanční pomoci. Před ní stojí Irsko, Portugalsko a především Řecko.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme