Indonésie bojuje proti odlesňování, za porušení trvalého moratoria ale nehrozí tresty

Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek vyhlásil trvalé moratorium na kácení lesů kvůli zakládání palmových plantáží či těžbě dřeva. Informoval o tom ministr životního prostředí, kterého citovala agentura Reuters. Podle Greenpeace ale ani trvalé moratorium neposkytuje dostatečnou ochranu pralesa a rašelinišť.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský prezident Joko Widodo | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Jde o krok, který potěší skupiny ochránců přírody, ale někteří si myslí, že vládní kroky nejsou dostatečné, aby ochránily zbývající tropické lesy na indonéském souostroví.

Dočasné moratorium, které pokrývá plochu zhruba 66 milionů hektarů lesa a rašelinišť, bylo poprvé vyhlášeno v roce 2011 a pravidelně každý rok obnovováno. Nyní se změnilo na trvalé.

Etiopané vysázeli za den přes 353 milionů stromů, oznámila vláda. Má se jednat o světový rekord

Číst článek

„Prezident podepsal příkaz, kterým zastavuje vydávání nových povolení, s cílem zlepšit správu pralesních a rašeliništních oblastí,“ uvedl v prohlášení ministr životního prostředí Siti Nurbaya Bakar.

Indonésie patří mezi země světa, kde je odlesňování původních ploch nejrychlejší. Za posledního půl století tu bylo vykáceno, vyklučeno či vypáleno více než 74 miliónů hektarů deštného pralesa – což je oblast odpovídající zhruba dvojnásobné rozloze Japonska.

Podle Arie Rompase, který za organizaci Greenpeace bojuje za ochranu indonéských lesů, ale ani trvalé moratorium neposkytuje dostatečnou ochranu pralesa a rašelinišť. Za porušování moratoria podle něj nepadají žádné tresty a v samotných nařízeních jsou mezery, které umožňují jejich porušování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme