Kvůli požárům tábora Moria na Lesbu stanuli před soudem čtyři Afghánci. Tvrdí, že je svědek křivě nařkl

Kvůli požárům, které v září loňského roku zničily uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, stanuli v pátek před soudem v Řecku čtyři Afghánci. Čelí obžalobě ze žhářství a kriminálního spolčení, uvedla agentura AFP. Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní a čelí křivému obvinění hlavního svědka obžaloby. Za požáry byli v březnu odsouzeni další dva Afghánci, kteří byli v době činu nezletilí.

Tento článek je více než rok starý.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatky ze shořelého tábora Moria

Pozůstatky ze shořelého tábora Moria | Zdroj: Reuters

Hlavní důkaz obžaloby podle agentury AFP spočívá ve svědectví jednoho dalšího Afghánce, který označil údajné žháře. Obhájci ale tvrdí, že muž proti jejich klientům křivě svědčil, protože patří k odlišné etnické skupině.

‚Horší situace než v Morii.‘ Migranti na Lesbu žijí v podmáčených stanech, bez topení i teplé vody

Číst článek

Svědek se nezúčastnil pátečního přelíčení a podle advokátů nebyl přítomný ani v březnu při procesu s dalšími dvěma muži. Obhajoba se bude snažit dokázat, že tři obžalovaní byli v době činu nezletilí. Čtveřici hrozí až 15 let vězení.

Řecký soud odsoudil v březnu za žhářství další dva mladé Afghánce, kteří byli souzeni odděleně od zbytku skupiny, protože úřady uznaly, že v době činu byli mladší 18 let. Soud jim uložil pětiletý trest. I v tomto případě obhajoba tvrdí, že předložené důkazy byly nedostatečné.

Moria byla bohem opuštěné místo. Všichni věděli, že tahle bomba jednou vybuchne, říká polská novinářka

Číst článek

Moria byla před požárem největším uprchlickým táborem v Evropě. Tábor zničilo několik požárů, když v něm a jeho přilehlém okolí žilo téměř 13 000 běženců, ač kapacita zařízení byla asi 3000 osob.

Tábor byl dlouhodobě kritizován za špatné hygienické podmínky. Stav zhoršila i přísná opatření proti šíření nemoci covid-19, kvůli kterým měly nevládní organizace na pomoc uprchlíkům ztížený vstup.

Po požárech byla část migrantů přestěhována na pevninu, asi 7800 běženců bylo umístěno do stanového tábora Kara Tepe nedaleko metropole ostrova Lesbos Mytilini. Část uprchlíků z Morie převzaly některé evropské země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme