Mosad hledá mladé vynálezce. Náborové video připomíná akční film

Izraelská tajná služba Mosad natočila náborové video. S krásnou dívkou a moderními technologiemi připomíná spíš akční film, než záležitost personalistiky. Nehledá ale agenty - pátrá po mladých vynálezcích.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo izraelské tajné služby Mosad | Foto: Mosad | Zdroj: Repro YouTube

Dívka sedící u stolečku před kavárnou si objednává Martini a pak si do oka vkládá kontaktní čočku. Zařízení dokáže rozpoznat procházející lidí a identifikovat nebezpečné zločince.

Tahle scéna není z nejnovější bondovky, ale z videa, kterým se izraelský Mosad snaží nalákat chytré hlavy. Vznikl proto projekt Libertad, který nabízí granty pro nápady, které by mohly tajné službě pomoci.

"Libertad umožní Mosadu získat technologii zítřka. Vytvořili jsme systém financování tak, aby pomáhalo svobodným vizionářům plnit si své sny. A nám to zase umožní zajistit národní bezpečnost pomocí technologií, které potřebujeme," popisuje nový systém šéf Mosadu Yossi Cohen.

Libertad nabízí každému projektu grant ve výši až třinácti milionů korun. Odborníci ale nejspíš nebudou vyvíjet vědeckofantastické kontaktní čočky.

Jak Čína zmrzačila americkou špionáž? Vraždění a zatýkání informátorů, píše New York Times

Číst článek

Tajná služba hledá hlavně přeborníky na šifrování, automatickou analýzu velkého objemu dat nebo metody zjišťování identity.

"V současné době posunují technologii stále víc start-upy. My tímto projektem zajistíme, že si Mosad udrží technologický náskok a zajistí tak Izraelcům bezpečnost," vysvětluje Eli Gruner z kanceláře izraelského premiéra.

Vývojáři dostanou část peněz při podepsání kontraktu a další části pak po splnění cílů. Výsledky pak budou duševním vlastnictvím Mosadu.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme