Bouře Idai má v Mosambiku přes 400 obětí. Země žádá o zahraniční pomoc

Po řádění tropické cyklóny Idai zemřelo v Mosambiku již 417 lidí. V sobotu o tom informoval tamní ministr životního prostředí Celso Correia, podle nějž se celková situace pomalu zlepšuje, nadále však zůstává kritická. Země požádala o mezinárodní humanitární pomoc.

FOTO Beira (Mosambik) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí počet obětí bude zřejmě ještě stoupat. „Budeme si muset počkat, až opadne povodeň a pak teprve budeme schopni zjistit konečný počet obětí v Mosambiku,“ sdělil koordinátor úřadu Sebastian Rhodes Stampa.

Mosambik, Zimbabwe, Malawi: cyklóna Idai si na jihovýchodě Afriky vyžádala přes 180 obětí

Číst článek

Cyklóna udeřila na pobřeží Mosambiku u města Beira v noci na 15. března. Přinesla přívalové deště, které následně zatopily rozsáhlá území v centrální části země. Poté se přesunula do sousedního Zimbabwe a Malawi, kde po sobě zanechala 315 obětí.

Mosambická vláda vydala formální žádost o poskytnutí mezinárodní pomoci ve všech oblastech. Potřebuje zejména potraviny, přístřeší pro evakuované, vzdělávací a zdravotnické potřeby a logistickou podporu, včetně letadel a vrtulníků, člunů a komunikačních prostředků.

Podle úřadu pro koordinaci bylo v Mosambiku zničeno či poškozeno 17 400 domů, 2800 škol a 39 zdravotních středisek. Voda rovněž zničila 385 tisíc hektarů úrody na polích, která byla těsně před sklizní. Potravinovou pomoc bude podle odhadů potřebovat až 400 tisíc osob a dalších 200 tisíc v Zimbabwe.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme