Mosambik se potýká se záplavami po cyklonu Kenneth, humanitární pomoc komplikuje počasí

Záchranáři a humanitární pracovníci v severním Mosambiku přerušili nejméně na dva dny dodávky humanitární pomoci. Důvodem jsou přívalové deště, které do oblasti přinesl cyklon Kenneth. Cyklon zasáhl Mosambik minulý týden, při záplavách podle pondělních údajů zemřelo 38 lidí. Mosambik se stále vzpamatovává z mohutného cyklonu Idai, jenž postihl v březnu především jižní část tohoto jihoafrického státu.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizace spojených národů v neděli oznámila, že Mosambiku a ostrovnímu státu Komory, které zasáhl cyklon, dá na obnovu infrastruktury a zajištění potravin a vody 13 milionů dolarů (v přepočtu 299 milionů korun) z fondu na krizové situace.

Bez elektřiny i silnic

Cyklon Kenneth udeřil na severomosambickou provincii Cabo Delgado ve čtvrtek. Živel provázel vítr o rychlosti 280 kilometrů za hodinu a silný déšť, který způsobil záplavy a ničil celé vesnice.

Přibližně 3500 domů v částech nejsevernější mosambické provincie Cabo Delgado bylo částečně nebo zcela zničeno. Přerušeny byly také dodávky elektřiny a některé silnice jsou neprůjezdné. V oblasti se zřítil nejméně jeden významný most.

Podle meteorologů může cyklon Kenneth přinést až dvojnásobný úhrn srážek oproti jeho předchůdci cyklonu Idai. Záplavy komplikují humanitární operace, napsala agentura AP, podle které se do některých z nejvíce postižených oblastí nepodařilo dopravit jídlo a provizorní přístřešky.

Silně pršet v Mosambiku má podle představitelky Světového potravinového programu až do čtvrtka, což vyvolává mezi humanitárními pracovníky obavy. Déšť podle BBC může ohrozit asi 700 000 lidí žijících v zasažených oblastech.

Škody za dvě miliardy dolarů

Světová banka odhaduje, že Mosambik a další státy zasažené cyklonem budou na obnovu potřebovat asi dvě miliardy dolarů. V Mosambiku zároveň hrozí epidemie cholery, jelikož živel v místech znemožnil přístup k čisté vodě.

V polovině března zasáhl Mosambik a také sousední Zimbabwe a Malawi ničivý cyklon Idai a vyžádal si v regionu více než 1000 obětí na životech. V Mosambiku zdevastoval například přístav Beira ve střední části země.

Kvůli nízko položenému pobřeží patří Mosambik k zemím, které jsou nejvíce ohroženy stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku globálního oteplování.

V dubnu dal Mezinárodní měnový fond (MMF) Mosambiku úvěrový příslib ve výši 118,2 milionu dolarů.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme