Lékaři bez hranic vyhlásili sbírku na pomoc lidem zasaženým cyklonem Idai. ‚Je nutné reagovat okamžitě‘

Bouře Idai, která zasáhla v druhé polovině března jihovýchodní pobřeží Afriky, za sebou nechala zdevastovanou zemi. „Tisíce domů jsou zničeny, lidé jsou kvůli tomu zranitelní a vystaveni přírodním živlům,“ přiblížil situaci v mosambickém městě Beira krizový koordinátor Lékařů bez hranic Gert Verdonck. Právě okolí tohoto přístavního města je nejvíce postiženou oblastí. Bouře zde udeřila v noci z 15. na 16. března.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře Idai strhala mosty a zničila tak příjezdové cesty. Důsledkem je nedostatek pitné vody, jídla a zdravotnické péče. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Situace je o to horší, že bouří byla porušena zdravotnická zařízení, mosty a silnice, po kterých vedly zásobovací cesty. Lidé nemají dostatek pitné vody a jídla. Země požádala o mezinárodní pomoc. Do záchranných akcí se zapojily týmy OSN a Červeného kříže, přímo na místě zasahují Lékaři bez hranic.

V Mosambiku už je 138 potvrzených případů cholery. Nemoc se šíří v oblasti zasažené cyklónem Idai

Číst článek

Právě tato organizace vyhlásila na pomoc tamním lidem krizovou sbírku. Přispět můžete pomocí online formuláře nebo převodem peněz přímo na účet.

Znečištěná voda, která je pro mnohé obyvatele nyní jedinou cestou, jak se napít, s sebou nese další rizika v podobě infekčních onemocnění. 29. března bylo podle mosambické vlády potvrzeno 138 případů nakažení cholerou. Světová zdravotnická organizace již minulý týden proti této „druhé katastrofě“ varovala a prohlásila, že je na cestě 900 tisíc vakcín proti choleře. Podle Verdoncka ošetří týmy Lékařů bez hranic v Beiře denně více než dvě stě pacientů podezřelých z tohoto onemocnění.

Pitná voda je prioritou

Přístup k pitné vodě je tedy v tuto chvíli podle ředitele české kanceláře Lékařů bez hranic Pavla Grubera prioritou. „Naše týmy, které jsou již na místě a organizují první pomoc, hovoří o tom, že se musíme připravit na skutečně mimořádně velký zásah,“ stojí v tiskové zprávě. „Je nutné reagovat okamžitě, proto jsme už na místě a zároveň vyhlašujeme krizovou sbírku,“ dodává. 

Člen této organizace Jan Böhm na svém twitterovém účtu napsal, že mimořádné sbírky pro takto jednorázové krize vypisují jen málokdy, čímž poukázal na výjimečnost této situace. V zemi podle něj vznikl „vnitrozemský oceán“.

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme