Prezidentské volby v Mosambiku vyhrál Filipe Nyusi. Opozice mluví o podvodech a násilnostech

Prezidentské volby v Mosambiku vyhrála dosavadní hlava státu Filipe Nyusi. Jak v neděli oznámila volební komise, Nyusi získal 73 procent hlasů. Hlasování podle opozice doprovázely podvody a násilnosti. Ossufo Momade, kandidát hlavního opozičního hnutí Renamo, dostal od voličů jen 21,88 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosmbický prezident Fillpe Nyusi | Zdroj: Reuters

Mosambický prezident a lídr opozičního hnutí Renamo teprve letos v srpnu podepsali mírovou smlouvu, která měla být symbolickým ukončením násilí mezi oběma stranami. Mosambická osvobozenecká fronta (Frelimo), k níž náleží prezident, a Renamo proti sobě vedly 16 let občanskou válku, během které zemřelo zhruba milion lidí. Válka skončila v roce 1992, násilnosti ale od té doby neustaly.

Jak poznamenala agentura Reuters, analytici doufali, že prezidentské volby uspořádané 15. října křehkou mírovou dohodu potvrdí. Nicméně stal se pravý opak, když opoziční strany výsledky hlasování odmítly kvůli údajným podvodům a násilnostem. Frelimo naopak tvrdí, že volby byly svobodné a spravedlivé.

Země na pobřeží Indického oceánu patří mezi nejchudší na světě. Většina lidí v Mosambiku se stále živí zemědělstvím, v poslední době se ale vládě podařilo do země přilákat několik velkých zahraničních investorů. Před pár lety Mosambik na svém území objevil bohaté zásoby nerostných zdrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme