Putin varoval NATO před přijetím Ukrajiny a Gruzie. Vidí to jako agresivní krok Západu

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek varoval Severoatlantickou alianci před sbližováním s Gruzií a Ukrajinou, které - k velkému rozhořčení Moskvy - projevují přání vstoupit do NATO. Alianci vnímá Moskva jako nepřátelské uskupení a vyjadřuje výhrady proti jejímu dalšímu rozšiřování.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se Putin ohradil a přislíbil, že ruská reakce na přiblížení NATO k ruským hranicím bude „krajně negativní". | Foto: Sergei Bobylev | Zdroj: Reuters

„Budeme reagovat úměrně na podobné agresivní kroky, které představují přímé ohrožení Ruska," prohlásil Putin na poradě s ruskými velvyslanci, svolanými do Moskvy. „Naši kolegové, kteří se snaží situaci zhoršit a usilují o vtažení mimo jiné Ukrajiny a Gruzie na oběžnou dráhu aliance, by měli uvažovat o možných důsledcích takové nezodpovědné politiky," dodal.

Vměšuje se stále Rusko do amerických záležitostí? Bílý dům vyvracel další Trumpovo nedorozumění

Číst článek

„Klíč k zajištění stability tkví zejména v rozšiřování spolupráce a obnovování důvěry, a ne ve vytváření nových základen a vojenské infrastruktury NATO u ruských hranic," apeloval ruský prezident.

‚Krajně negativní‘ reakce

Ukrajina a Gruzie sousedí s Ruskem. Za sovětských a ještě dříve carských dob se oběma zemím vládlo z Moskvy. Putin na poradě podle agentury Reuters také uvedl, že o věci jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v pondělí v Helsinkách.

Server Newsru.com připomněl, že proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se Putin ohradil také v nedávném rozhovoru televizi Fox News v Helsinkách. Přislíbil tehdy, že ruská reakce na přiblížení NATO k ruským hranicím bude „krajně negativní".

Trump: Nechci, aby byl Putin hrozbou pro Evropu. Právě proto máme NATO

Číst článek

V reakci na to generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během schůzky s gruzínským premiérem Mamukou Bachtadzem prohlásil, že Rusku nemá právo rozhodovat za jiné země, co mají či nemají udělat. „Pouze 29 zemí - členové NATO a Gruzie jako kandidátská země - mohou rozhodnout, kdy se Gruzie stane členem aliance," řekl.

‚Ukrajina není stát!‘

Server také připomněl, že Putin před deseti lety během jednání za zavřenými dveřmi na summitu NATO v Bukurešti údajně křičel na tehdejšího prezident George Bushe, že „Ukrajina ani není stát!" a dal jednoznačně najevo, že pokud bude sousední země přijata do NATO, přestane jako stát existovat.

Ruští vojáci vstoupili v roce 2008 do dvou odštěpeneckých gruzínských provincií, Abcházie a Jižní Osetie, a v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský Krym a následně v Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů.

Podle aliančních pravidel země, které vedou územní spory, se nemohou připojit k NATO. Putin na poradě velvyslanců ve čtvrtek také varoval, že vidí vážná rizika vyhrocení konfliktu v Donbasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme