Moskevská policie rozprášila nepovolený opoziční mítink

Ruské úřady tvrdě zasáhly proti účastníkům nepovoleného opozičního mítinku v Moskvě. Akce, kterou už po několikáté organizoval kritik Kremlu, šachový velmistr Garry Kasparov, se podle ruských médií zúčastnilo několik set lidí. Policie ale protest rozprášila ještě před jeho faktickým začátkem a desítky lidí zadržela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie zasahuje | Zdroj: ČTK

Stovky policistů, desítky zadržených - protestní akce ruské opozice, kterou už po několikáté svolal do Moskvy kritik Kremlu Garry Kasparov, skončila ještě předtím, než měla šanci začít. Úřady akci nepovolily. Triumfální náměstí v centru města obsadily speciální policejní jednotky, které tvrdě zasáhly proti každému, kdo se i přes zákaz odvážil nahlas vyjádřit svůj nesouhlas s politikou Kremlu.

Desítky aktivistů, kteří poklidně stáli za policejními zábranami, skončily ve služebních antonech, kde jim policie - i přesto že akci z pár metrů přihlížely desítky novinářů i obyčejných lidí - neváhala uštědřit tvrdé bití. Rovnou ze stanice metra putoval do policejního auta i jeden z lídrů opozičního hnutí Jiné Rusko Eduard limonov. Proč tak ostrý postup? Ptá se zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová policejního mluvčího Viktora Birjukova.

"Policie je tu proto, aby se tu neodehrály stejné násilnosti, jako v Řecku," objasňuje brutalitu vůči desítkám lidí, mnohdy postaršího věku. Účastníci mítinku ale tvrdí pravý opak: "Nevyzýváme k revoluci, nemáme žádné zbraně, prostě jen nesouhlasíme s tím, co se tu děje. V Rusku nemáme svobodné volby, nejsou tu nezávislé soudy, není tu svoboda slova - a dokonce ani nesmíme jít na ulici a nahlas v klidu říct, že se nám to nelíbí," říká moskevská lékařka Albina Dmitrijevna a rozčileně ukazuje na svou kolgyni, která se také stala terčem nevybíravého postupu policistů .

"Jen jsem rozepnula kabát a ukázala svůj transparent - na zástěru jsem si namalovala nápis "chceme jiné Rusko," i to se tu trestá. Do auta mě ale naštěstí neodvelkli," konstatuje postarší paní, která se opírá o francouzskou hůl. Obě se pak s otázkou " copak se nestydíte?" obrací na mladého policistu, který mě i starším dámám nařizuje okamžitý odchod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová s mikrofonem ČRo na demonstraci v Moskvě

Jeho odpověď - "jsem tu proto, abych vás chránil," paní zjevně neuspokojuje. Na další otázku, proč úřady tak tvrdě postupují proti hnutí, jehož členové se počítají ve stamiliónovém Rusku na tisíce, odpověď odmítá. Kritikové Kremlu upozorňují na demokratický deficit vlády tandemu prezidenta Dmitrije Medvěděva a premiéra Vladimira Putina.

Drtivá většina obyvatel Ruska ale jejich politiku podporuje, oceňují především to, že se jim za posledních osm let několikanásobně zvýšila životní úroveň.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme