Moskevské demonstrace Putinových příznivců i odpůrců byly poklidné

Navzdory mrazivému počasí vyšli do ulic ruských měst stoupenci i odpůrci premiéra Vladimira Putina, favorita březnových prezidentských voleb. Hlavní demonstrace se už tradičně soustředily do Moskvy, protesty ale proběhly ve městech po celém Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochodující odpůrci Vladimira Putina nesou ruskou vlajku | Zdroj: Reuters

Na Blatné náměstí ve středu města zamířili stoupenci opozice. V jiné části Moskvy, na Poklonné hoře, se ve stejnou chvíli sešli na takzvaném „anti-oranžového“ protestu příznivci současného premiéra, kteří varují před oranžovou revolucí, jaká proběhla před několika lety na Ukrajině.

Opozičního průvodu a půlhodinové demonstrace na Blatném náměstí se i přes silný mráz zúčastnily tisíce lidí, často oblečených do kožešin nebo lyžařského oblečení.

Organizátoři odhadují počet zúčastněných na 120 tisíc, podle policie jich bylo jen 35 tisíc. Naopak u provládní akce hovoří policie o 135 tisících účastníků, novináři ale uvádějí číslo mnohem nižší, jen několik desítek tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protivládní demonstraci v Moskvě sleduje zpravodajka ČRo

Protestovalo se i v řadě dalších ruských měst, od Dálného východu přes Sibiř až po evropskou část Ruska. Například v Petrohradu se sešlo asi 10 tisíc obyvatel.

Konaly se také mítinky opozice s podtitulem „Za poctivé volby“. Podobně jako u dvou velkých demonstrací v prosinci přišli lidé nejrůznějších politických názorů – příznivci levicových hnutí, nacionalisté, stoupenci liberální strany Jabloko, ekologičtí aktivisté a především lidé, kteří byli až dosud apolitičtí. Jak říkají, připadají si současnou vládou podvedeni a obráni o svůj svobodný hlas.

Lidé na akce přinášeli nejrůznější plakáty, mávátka, prapory, ale třeba i fotografie s Václavem Havlem. Mnozí Rusové by v čele země rádi viděli člověka s tak velkou morální autoritou. Některé plakáty naopak zesměšňovaly premiéra Putina.

Demonstranti znovu žádali politické reformy, zrušení výsledků parlamentních voleb, vypsání nového hlasování a rezignaci šéfa volební komise. Zároveň varovali vládu, že pokud požadavky nevyslyší, jsou připraveni k dalším protestům. Organizátoři zároveň vyzvali účastníky demonstrace, aby v prezidentských volbách za měsíc nedávali hlas Vladimiru Putinovi.

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme