Moskevské metro slaví 75. narozeniny

Moskevské metro v sobotu slaví narozeniny – v provozu je už 75 let. Podzemní dráha za tu dobu převezla téměř 130 miliard pasažérů. Dnes patří k největším na světě, denně ji v Moskvě využije na 7 milionů cestujících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metro 1

Stejně jako Moskva sama se i její podzemní dráha od roku 1935 dramaticky rozrostla. Zatímco při otevření metra před 75 lety měřila jediná trasa o deseti zastávkách pouhých 11 kilometrů, dnešní systém metra jich pokrývá téměř 300 - tvoří ho 12 linek o 180 stanicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

15_05 Moskva metro vyroci.mp3

44 z nich drží status kulturní památky, ročně je navštíví desetitisíce turistů. Z hlediska objemu převezených cestujících patří moskevské metro k největším na světě.

Mnozí věčně přeplněnou podzemní dráhu proklínají a berou jako nutné zlo. Pro jiné je se svými vagóny, lustry, srpy a kladivy živoucí kulturní památkou sovětského designu. Pro všechny shodně je ale moskevské metro alfou i omegou života v obřím městě.

Pro transport ve městě, kde je povrchová doprava kvůli zácpám problematická, je naprosto klíčové – což podtrhly i nedávné teroristické útoky, které znovu oživily debatu o zpřísnění bezpečnostních pravidel.

Lenka Kabrhelová, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme