Moskevské metro slibuje cestujícím čistější vzduch

Moskevské metro se chystá na akci Čistý vzduch. Chce totiž zpříjemnit cestování v podzemní dráze ruské metropole, které je hlavně během léta nesnesitelné. Klimatizace se zatím do vagónů zavádět nebude, ale pasažéři budou alespoň chráněni od bacilů a virů pomocí speciální techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

metro | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní hygieniky Moskvy Nikolaj Felatov dnes potěšil všechny cestující moskevského metra. Slíbil jim totiž, že v podzemní dráze ruské metropole bude nainstalováno speciální zařízení, které dezinfikuje vzduch pomocí ultrafialových paprsků.

První testovací přístroj už se zkouší na jedné ze stanic metra a podle expertů nijak neohrožuje zdraví obyvatel. Naopak, cílem hygieniků je snížit riziko vzduchem se šířících kapénkových infekcí. Moskevské metro bez dostatečné ventilace denně přepraví až devět milionů lidí a například během chřipkové epidemie ve městě je největším rizikovým místem pro onemocnění.

Kromě metra budou ultrafialové paprsky čistit vzduch ve velkých nákupních centrech nebo sportovních halách. Postupně do roku 2007 by měly být touto technikou vybaveny všechny stanice metra, vestibuly i přechody mezi stanicemi.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme