Moskevský exstarosta Lužkov jde k výslechu

Před ruskými vyšetřovateli dnes stane bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov. Vypovídat by měl v roli svědka v případu zpronevěry peněz z Banky Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně | Foto: Adam Baker, CC BY 2.0

Podle úřadů skončily zcizené miliardy rublů na účtu firmy patřící manželce bývalého starosty Jeleně Baturinové. Jurij Lužkov skončil na postu starosty ruské metropole před rokem kvůli ztrátě důvěry prezidenta.

Ruské úřady vyšetřují zpronevěru 13 miliard rublů (zhruba 8 miliard korun) z městského rozpočtu už od loňského roku. Dva obvinění – bývalý ředitel Banky Moskvy Andrej Borodin a jeho zástupce Dmitrij Akulinin jsou za hranicemi Ruska a pátrá po nich policie. Oba vinu odmítají.

ČTĚTE TAKÉ: Nejbohatší žena Ruska prodává své stavební impérium

Bývalý starosta Jurij Lužkov, který stál v čele moskevské radnice téměř 20 let a čelil ze strany oponentů kritice za korupci, označuje případ za politicky motivovaný.

Vyšetřovatelé pozvali k výslechu i jeho manželku Jelenu Baturinovou, jejíž stavební firma Inteko za působení Lužkova na radnici získala řadu zakázek a miliardy dolarů.

Někdejší nejbohatší žena Ruska ale zůstává za hranicemi – podle Jurije Lužkova kvůli obavám o bezpečnost.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme