Moskevský Pochod milionů kritizoval mocenský monopol Jednotného Ruska

Ruská opozice znovu vyšla do ulic. Desetitisíce lidí žádaly vypsání nových voleb a odchod prezidenta Vladimira Putina. Protesty zažilo několik ruských měst. Největší z nich, takzvaný Pochod milionů, prošel Moskvou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva byla dějištěm obrovské demonstrace | Foto: Reuters

V centru Moskvy se dnes znovu demonstrovalo proti mocenskému monopolu kremelské strany Jednotné Rusko. Tzv. Pochod milionů prošel centrem hlavního města. Policie zvýšila svůj odhad na 18 000 demonstrantů, nezávislá média informují o mnohem vyšším počtu.

Pozorovatelé odhadují účast na 50 000. Na počet účastníků se soustředí pozornost hlavně kvůli schválení nového zákona, který za překročení pravidel pořádání mítinků, včetně překročení počtu demonstrantů, ukládá nově organizátorům vysoké pokuty. V tomto případě povolila moskevská radnice pochod 50 000 lidem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochod milionů sledovala přímo v Moskvě zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Jak přímo z místa hlásila zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, protestní průvod prošel centrem města, moskevskými bulváry na Prospekt Sacharova.

Tam se konal mítink, na kterém vystoupilo přes deset mluvčích, politologů, opozičních poslanců ruské Dumy i aktivistů z některých ruských regionů, kde se dnes také protestovalo.

Ruská policie se včera pokusila ostří protestu otupit a provedla domovní prohlídky v bytech zhruba deseti předních představitelů opozice. Podle oficiálního oznámení souvisela akce s vyšetřováním nepokojů při opoziční demonstraci z počátku května, média ji ale chápala spíš jako varování před dnešní plánovanou demonstrací.

V Moskvě demonstrují tisíce odpůrců Vladimira Putina, chtějí svobodné Rusko

Číst článek

Všichni opoziční aktivisté, jejichž byty byly podrobeny prohlídce, byli totiž právě na dnešní den předvoláni k výslechu. Podle ruských médií tak moskevská justice zablokovala účast na demonstraci fakticky všem hlavním opozičním vůdcům.

Včerejší policejní razie a dnešní výslechy opozičních aktivistů podle naší zpravodajky ovlivnily průběh dnešní demonstrace. Účastníci protestu postup úřadů odsoudili. Mnozí - například opoziční poslanec Dmitrij Gudkov - označují kroky za součást politických represí namířených vůči kritikům státní moci a varují před dalším přitvrzování opatření.

Podle mnohých může postup moci radikalizovat ještě více lidí a v konečném důsledku se přístup úřadů může obrátit proti nim.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme