Moskevský soud odložil verdikt nad Michajlem Chodorkovským

Moskevský soud odložil vynesení rozsudku v druhém procesu s vězněným ropným magnátem Michajlem Chodorkovským. Soudce měl dnes začít s předčítáním rozsudku, bez vysvětlení ale soudní stání odložil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: khodorkovsky center

Moskevský soud bez bližšího vysvětlení potvrdil, že čtení verdiktu začne 27. prosince. Rusko očekává rozsudek s napětím. Ruské úřady odsunutí verdiktu nijak vysvětlily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová v poledních Ozvěnách dne.

„Obhajoba, ani rodiče Chodorkovského nevěděli dopředu, co se bude dít. Na dveřích soudu jenom ráno visela malá noticka o tom, že se verdikt přesunuje,“ přiblížila zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová.

Ruská média v této souvislosti připomínají, že podobně se odehrávaly věci i v roce 2005 během prvního procesu, kdy se verdikt posunul o tři týdny. „Vyrojila se tu celá řada teorií. Jedna z nich je ta, že může jít o formální věc, že soudce ještě nemusí mít rozsudek napsaný,“ řekla Kabrhelová.

„Datum 27. prosince se zřejmě nevybralo náhodně. Kremlu totiž není pochuti, že se případu věnuje tak velká pozornost. Dnes se totiž k soudu chystaly desítky, možná i stovky novinářů. A zahraniční novináři pochopitelně budou během Vánoc pryč, Rusové se budou chystat na svoje vlastní svátky, čímž se může rozsudek odehrát ve větší tichosti,“ poznamenala Kabrhelová.

Podle pozorovatelů výsledek procesu naznačí, jakým směrem se země vydá v příštích letech a nakolik ruský prezident myslí vážně sliby o modernizaci země.

Osvoboďte Chodorkovského...

V uplynulých dnech na Dmitrije Medveděva apelovaly hlasy z Ruska i zahraničí. Za osvobození Michajla Chodorkovského se přimluvila řada ruských vědců a umělců. Bývalí ministři zahraničí Francie a Británie Rusko vyzvali, aby ukázalo, že je zemí, která respektuje zákon.

Rodiče Michajla Chodorkovského. | Foto: AFP

I přes mnohá svědectví, která dokládají, že obvinění jsou nepravdivá, ale obhajoba ani sám Chodorkovský neočekává, že by soud rozhodl nezávisle právě na základě důkazů a že by byl obžaloby zproštěn. „Politologové mají bohužel zato, že Chodorkovský zůstane ve vězení ještě několik let, do té doby, co bude Vladimir Putin u moci,“ dodala zpravodajka ČRo v Moskvě.

Zastánci Michajla Chodorkovského totiž nadále tvrdí, že jde o politickou pomstu. Chodorkovský totiž financoval opozici a navíc měl i své vlastní cíle. V roce 2003 byl Chodorkovský nejbohatším mužem Ruska a jeho vliv byl veliký. Osobní nepřátelství vyvolal u Putina údajně tím, že upozorňoval na korupci v nejvyšších patrech.

Mnozí lidé také vidí v Chodorkovském oligarchu, který v divokých devadesátých letech přišel za kopějku k obrovskému majetku, z nichž ruská společnost neměla naprosto nic.

Chodorkovský a jeho obchodní partner Platon Lebeděv čelí obvinění ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Oba je ale odmítají s tím, že je proces zmanipulovaný a politicky motivovaný. Michajlu Chodorkovskému, který odsluhuje už jeden osmiletý trest, hrozí v procesu – jenž označuje za politickou pomstu - dalších čtrnáct let vězení.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme