Moskevský soud opět řeší vraždu novinářky Politkovské

Moskevský soud začal znovu posuzovat vraždu ruské novinářky Anny Politkovské. Vrah ji zastřelil 7. října roku 2006 v jejím domě v Moskvě. Politkovská ostře kritizovala politiku Kremlu vůči Čečensku, psala o porušování lidských práv ruskou armádou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Soud proces oficiálně zahájil, ale další jednání hned odložil na pátek. Informovala o tom agentura AFP. Moskevský soud v únoru zprostil obvinění tři muže podezřelé z podílu na vraždě. Mnozí tento proces označovali za frašku. Nejvyšší soud poté nařídil nový proces.

O vraždě Anny Politkovské, která spolupracovala s listem Novaja Gazeta, se zatím stále ví jen to, že to byla vražda objednaná a politická. Kdo si ji však objednal, zatím známo není. Podle listu Novaja Gazeta by k tomu musela být politická vůle.

Celý případ byl kromě k soudu, vrácen také k došetření. "Osvobození bratří Machmudovových bylo už opravdu do nebe volající," říká k tomu komentátor ČRo 6 Libor Dvořák. Podle něj by mohl nový proces přinést výsledek alespoň v tomto bodě.

Muži byli totiž obžalování právě z vraždy Politkovské, soud je ale pro nedostatek důkazů osvobodil. "Možná se teď podaří prokázat vinu těchto lidí. Nicméně oni jsou jen vražedné nástroje," říká Dvořák. Objasnit, kdo skutečně za vraždou novinářky stojí, by bylo možné až se změnou politických poměrů v Rusku. "A to jen tak brzy nebude," dodává Dvořák.

Přečtěte si také:
Ruský soud zrušil rozsudek o vraždě novinářky Anny Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Anna Politkovská, novinářské memento

Václav Pešička, Rádio Česko, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme