Moskevský soud poslal režiséra Serebrennikova do domácího vězení, počká v něm na proces

Moskevský soud nařídil domácí vězení slavnému ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi, jehož úřady podezírají ze zpronevěry státních prostředků poskytnutých na rozvoj umění. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Režisér, jehož díla kritizují byrokracii, korupci i vedení státu, obvinění odmítá. Na jeho stranu se postavila řada představitelů evropské divadelní a filmové scény.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský režisér Kirill Serebrennikov | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: AP

Sedmačtyřicetiletý Serebrennikov byl zatčen v úterý v Petrohradě, kde právě natáčel film. Následně byl převezen do Moskvy, kde na něj byla uvalena vazba. V případě, že ho soud uzná vinným, hrozí mu až desetiletý trest vězení.

Prokuratura Serebrennikova obvinila ze zpronevěry nejméně 68 milonů rublů (asi 25 milionů korun) určených na rozvoj divadleních projektů. Před soudem řekl, že peníze použil na "velké a skvělé" projekty pro mladé talenty a obvinění označil za absurdní.

Před moskevskou soudní budovou, kde by případ projednáván, se shromáždilo několik stovek režisérových příznivců. Za hlasitého potlesku a provolávání režisérova jména čekali, jak dopadne zasedání, které mělo rozhodnout, zda zůstane umělec ve vazbě nebo bude stíhán na svobodě.

Po pěti hodinách se dav příznivců nakonec dočkal. Soud uložil Serebrennikovi domácí vězení po dobu dvou měsíců. Až do 19. října navíc nesmí bez souhlasu vyštetřovatelů používat telefon ani jiné komunikační prostředky. Jeho propuštění na kaci soud odmítl.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme