Moskevský soud potrestal vězením lídry opozice zadržené při protestních akcích

Patnácti dny vězení potrestal moskevský soud lídry ruské opozice zadržené během protestních akcí. Bloger Alexej Navalný a lídr levicového hnutí Sergej Udalcov podle soudkyně neuposlechli příkazu policie. Oba muži ale vinu odmítají. Prý se jen účastnili procházek po městě, k nimž není třeba povolení úřadů. Poklidné protestní akce mezitím v Moskvě dál pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prominentní protikorupční bloger Alexej Navalný mezi policisty při demonstraci v centru Moskvy | Zdroj: Reuters

Tisíce lidí skandujících hesla ‘Rusko bez Putina‘ a ‚Rusko bude svobodné‘ prošly v těsné blízkosti Kremlu během tradiční komunistické manifestace na oslavu Dne vítězství. Povolené akce využily jako příležitosti protestovat i stovky aktivistů opozičního hnutí, které se dožaduje opakování údajně zmanipulovaných voleb.

Mnozí lidé dál pokračují v poklidných protestních akcích, které mají podobu happeningů a diskusí v moskevských parcích. Policie procházky vytrvale rozhání.
Podle svědků zatýká lidi za pouhé nošení bílé stužky, která se stala symbolem protestů proti vládě prezidenta Vladimira Putina.

Přední organizace na ochranu lidských práv v Rusku dnes odsoudily tresty pro opoziční lídry. Rozhodnutí soudu označili za krok směrem k policejnímu státu a snahu zastrašit obyvatelstvo.

Pobouření vyjádřili respektovaní ruští spisovatelé v čele s Borisem Akuninem. Veřejnost vyzvali, aby se v neděli sešla k literární procházce po moskevských bulvárech.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme