Moskevský soud zamítl žalobu Kara-Murzy. Ruský opozičník tvrdí, že se ho složky FSB pokusily otrávit

Moskevský soud v úterý v odvolacím procesu zamítl žalobu vězněného opozičního politika a publicisty Vladimira Kara-Murzy kvůli nečinnosti Vyšetřovacího výboru ve věci dvou případů jeho otravy. Tento kritik Kremlu si na základě rozsudku z loňského dubna odpykává 25letý trest za vlastizradu v souvislosti s kritikou ruské invaze na Ukrajinu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Kara-Murza na slyšení u soudu v Moskvě

Vladimir Kara-Murza na slyšení u soudu v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Portál Novaja gazeta připomíná, že Kara-Murza a jeho advokáti se snažili zvrátit rozhodnutí soudu nižší instance z letošního února, podle kterého bylo v souladu se zákonem to, že se vyšetřovatelé nezačali zabývat trestním oznámením týkajícím se pokusů o otravy Kara-Murzy.

Navalnyj byl buď zabit ve vězení, nebo zemřel na následky mučení, uvádí expertka OSN

Číst článek

Podle Kara-Murzy se ho pravděpodobně příslušníci ruské tajné služby FSB pokoušeli otrávit v roce 2015 a ještě o dva roky později. Jména údajných pachatelů vypátrali v roce 2021 investigativní novináři projektů Bellingcat, The Insider a magazínu Der Spiegel.

Podle nich Kara-Murzu sledovali členové FSB na jeho cestách po ruských regionech, včetně toho výjezdu, během kterého tento politik upadl do kómatu a projevily se u něj příznaky těžké otravy.

Ti samí příslušníci FSB podle investigativních novinářů měli na svědomí i závažnou otravu opozičního politika Alexeje Navalného v roce 2020. Navalnyj zemřel letos v únoru v ruském vězení.

Kara-Murza, který má ruské a britské občanství, obvinil ruské úřady v souvislosti se svými otravami z pokusů o atentát. Nedávno získal jednu z prestižních Pulitzerových cen za své komentáře psané za mřížemi, které vydává list The Washington Post.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme