Moskevský starosta Jurij Lužkov odchází z čela radnice

Starosta Moskvy Jurij Lužkov končí po osmnácti letech v čele radnice ve funkci. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv podepsal dekret o jeho odvolání. Důvodem je podle Kremlu ztráta důvěry hlavy státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Moskvy Jurij Lužkov

Starosta Moskvy Jurij Lužkov | Zdroj: ČTK

Čtyřiasedmdesátiletý Jurij Lužkov odchází za nebývale vyostřených okolností. Starosta týdny čelil tvrdé kritice. Rozhodnutím o jeho odvolání prezident Medvěděv ukončil živé spekulace o tom, jak dlouho vlivný politik zůstane v čele radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o odvolání Jurije Lužkova od moskevské zpravodajky Lenky Kabrhelové

Dmitrij Meděvděv podepsal odvolací dekret během státní návštěvy Číny, pouhý den poté, co Jurij Lužkov po návratu z dovolené ohlásil, že dobrovolně z funkce neodejde.

I když se o zhoršujících se vztazích šéfa radnice s Kremlem a možných důsledcích spekulovalo týdny, bezprecedentní krok nenechává chladným téměř nikoho.

„Hodně se mluví o tom, že Lužkov je bohatý, jeho žena ještě víc a že jsou zkorumpovaní. Samozřejmě, že si asi díky jeho funkci přilepšili, ale já osobně si myslím, že pro město udělal hodně, dnes žiju v téměř evropské metropoli,“ soudí pětatřicetiletý Andrej. Mnozí další ale naopak odchod starosty vítají.

„Tak dlouho jsme na tohle rozhodnutí čekali, moc děkujeme prezidentovi, že se konečně můžeme radovat. Jurij Lužkov si odvolání jen týden po svých narozeninách zasloužil, takhle se přece starosta nemůže chovat k městu, jeho památkám i Moskvanům,“ připomíná třicetiletá Anna výtky na adresu Jurije Lužkova.

Kolabující doprava, smog, korupce

Kritici bývalému starostovi vytýkají kolabující moskevskou dopravu, ničení historických památek kvůli chaotické výstavbě, laxní postup během letní smogové krize, kterou starosta strávil na dovolené v zahraničí. Především ale korupci, z níž je viněn společně se svou manželkou, miliardářkou a majitelkou stavební firmy Jelenou Baturinovou.

Moskevskou radnici provizorně povede pravá ruka starosty Vladimir Resin. O novém starostovi rozhodne prezident Dmitrij Meděvděv. Volby gubernátorů byly před pěti lety zrušeny, starosta deseti miliónové metropole tak bude do funkce znovu jmenován.

A právě nové jméno podle analytiků ukáže, kdo z vládního premiérsko-prezidentského tandemu drží v rukou reálnou moc, zda Dmitrij Medvěděv nebo Vladimir Putin, s nímž politickou budoucnost před lety spojil právě Jurij Lužkov.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme