Moskevští gayové označují povolení demonstrace za historický okamžik

Ruská gay komunita v Moskvě vůbec demonstrovala se souhlasem radnice. Úřady povolily mítink vzápětí poté, co magistrát opustil bývalý starosta Jurij Lužkov. Ten za své vlády neskrýval homofobní pohnutky a označoval aktivity gay hnutí za satanistické. Lužkova odvolal z postu tento týden prezident Dmitrij Medvěděv kvůli údajné ‚ztátě důvěry‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátor moskevských mítinků na podporu práv sexuálních menšin Nikolaj Alexejev | Foto: ČTK/AP

Hlavní organizátor moskevských mítinků na podporu práv sexuálních menšin Nikolaj Alexejev označil poklidnou demonstraci za historickou událost. Až dosud všechny podobné pokusy končily zákazem radnice a zákrokem policie.

Tentokrát si desítka aktivistů naopak pochvalovala, že je policie zaštítila před skupinkou, která se s vodními pistolemi pokusila mítink gayů přerušit. Dva její členy policie zadržela.

Mítink gay aktivistů měl vyzvat k bojkotu letecké společnosti Swiss-Air. Aerolinky podle Alexejeva umožnily jeho nedávné zadržení na letišti Domodědovo, odkud měl letět do Ženevy. Několik dalších dnů ho pak podle jeho tvrzení neznámí lidé nutili, aby stáhnul žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme