Další razie ve štábu fondu Navalného. Moskva ho zařadila k ‚zahraničním agentům‘

Ruská policie v úterý ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ředitel FBK Ivan Ždanov na twitteru. Podle něj se razie týkají nejméně tří desítek adres v asi patnácti ruských městech. Podle serveru televize Euronews je důvodem vyšetřování fondu kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Ždanov v úterý na twitteru napsal, že policie provádí od šesti ráno razie u zaměstnanců, i u těch bývalých, a u dobrovolníků z jeho týmu. Prohlídky se podle něj uskutečnily mimo jiné v Jekatěrinburgu, Ufě, Samaře, Voroněži, Iževsku či Vladivostoku. Podobné razie provedla policie ve štábu FBK několikrát i minulý měsíc.

Ruská policie zasahovala ve 30 městech v kancelářích Navalného. Zabavovala dokumenty a techniku

Číst článek

Ruský Vyšetřovací výbor, což je národní kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů Kč) získaných od ledna 2016 do prosince 2018 podvodným způsobem. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.

Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Minulý týden zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti Navalného fond mezi „zahraniční agenty“. Tuto hanlivou nálepku rozdává Moskva na základě zákona schváleného v roce 2012, podle něhož se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ždanov ale popřel, že by FBK dostával peníze z ciziny, podle něj náklady na činnost fondu hradí výhradně občané Ruské federace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme