Nálety na školy a nemocnice v syrském Idlibu nejsou boj proti terorismu, vyčinil Erdogan Putinovi

Syrská vláda porušováním příměří v provincii Idlib sabotuje turecko-ruskou spolupráci. V telefonním rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to podle tiskových agentur v noci na úterý uvedl jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Jednotky prezidenta Bašára Asada v rámci ofenzivy proti poslední povstalecké oblasti na severozápadě Sýrie v pondělí získaly kontrolu nad dalšími pěti vesnicemi.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erdogan a Putin

Erdogan také Putinovi řekl, že syrské útoky na civilisty, školy a nemocnice v Idlibu nemohou být považovány za boj proti terorismu (ilustrační snímek) | Foto: Sputnik/Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Erdogan také Putinovi řekl, že syrské útoky na civilisty, školy a nemocnice v Idlibu nemohou být považovány za boj proti terorismu. Turecký ministr obrany Hulusi Akar již v pátek Rusko vyzval, aby útoky syrského režimu zastavilo.

Netušíme, jak to bude dál, říká muž, který v Idlibu vyhrabává mrtvé. Nálety na syrskou provincii pokračují

Číst článek

Podle britského The Guardian zničily nálety už 12 nemocnic a klinik. Bombardování navíc míří i proti školám. Server přináší také svědectví Asema al-Jahia, který pracuje jako dobrovolník pro záchrannou organizaci Bílé přilby.

Během jednoho z náletů byl zasažen také dům, ve kterém byly jeho děti i těhotná žena. Své vlastní potomky tak musel vyhrabávat z trosek. „Když jsme začali hrabat, pomyslel jsem si: ‚Jak dokážu žít bez nich?‘ Pátral jsem po nich a bál se, že to může být poslední rozloučení,“ popsal hrůzný zážitek. Naštěstí je dokázal včas vyhrabat.

V provincii žijí asi tři miliony lidi, z nichž polovina jsou uprchlíci, kteří tam přesídlili z jiných částí Sýrie. Humanitární organizace se obávají, že ofenziva vyvolá humanitární katastrofu.

Obnovené boje

Syrští vojáci za pomoci ruské armády obnovili koncem dubna boje proti radikálním a opozičním skupinám působícím v severozápadní Sýrii.

Eskalace bojů tak vystavuje zkoušce rusko-tureckou dohodu o příměří, která loni v září zažehnala chystanou ofenzivu syrských vládních vojsk.

Dohoda předpokládá respektování demilitarizovaného pásma, které má od sebe oddělit jednotky syrské armády a povstalecké oddíly.

Idlib ležící na hranici s Tureckem je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nekontroluje. Žijí zde asi tři miliony lidí. Hlavní slovo tam má radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a kromě ní tam působí i povstalecké skupiny, které se sem stáhly z jiných částí Sýrie. Turecko působí v roli jejich mezinárodního ochránce.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme