Moskva bagatelizuje americkou kritiku stavu lidských práv v Rusku

Ruské ministerstvo zahraničí snižuje význam amerického dokumentu kritizujícího stav lidských práv v Rusku. Americké ministerstvo zahraničí v pravidelné každoroční zprávě upozornilo, že v Rusku jsou nadále porušována občanská práva a svobody. Varuje i před stále silnější centralizací moci do rukou ruského prezidenta a premiéra, stejně jako absencí svobodných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Moskva, která se snaží naladit vstřícnější vztahy s novou administrativou prezidenta Baracka Obamy, zareagovala na ostře kritický americký dokument klidně. Ruští představitelé naznačují, že text nepovažují za zásadní - zejména kvůli tomu, že byl připraven ještě předchozí vládou exprezidenta George Bushe.

Zpráva zmiňuje celou řadu problémů, které Rusko na poli lidských práv má, včetně stoupajícího tlaku státní moci na novináře, kteří jsou stále častějšími terči útoků, či použití nepřiměřené síly během letního konfliktu v Gruzii. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov existenci některých problémů připustil, Moskva se je podle něj ale údajně snaží aktivně řešit.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme