Moskva byla svědkem rekordní vojenské přehlídky

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv varoval před tvrdou odpovědí všechny země, které by mohly zvažovat údajná "vojenská dobrodružství". Medvěděv to řekl během vojenské přehlídky, kterou si dnes Moskva připomněla výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Varování přišlo ve chvíli, kdy znovu stoupá napětí ve vztazích mezi Ruskem a Gruzií, která na svém území hostí vojenské cvičení NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přehlídka na Rudém náměstí | Zdroj: ČTK

Tisíce vojáků, desítky bojových letadel a vrtulníků, rekordní množství vojenské techniky včetně mezikontinentálních raket a zbraňových systémů - Rusko oslavilo výročí konce druhé světové války vůbec nejvelkolepější přehlídkou od pádu Sovětského svazu.

Moskva zároveň vyslala jasné varování - lekce plynoucí z ruského vítězství nad nacismem jsou relevantní i dnes. A každá země, která by napříště chtěla podnikat údajná "vojenská dobrodružství", se podle prezidenta Dmitrije Medvěděva setká s tvrdou a nekompromisní ruskou odpovědí.

Konkrétní státy Dmitrij Medvěděv nezmínil, podle všeho šlo ale o jasný odkaz na sousední Gruzii, s níž má Rusko po loňské krátké válce o separatistickou Jižní Osetii stále napjaté vztahy.

I přes pěkné počasí byla v záloze připravena desítka letounů s chemikáliemi, které měly v případě potřeby rozptýlit mraky. Kritikové poukazují na to, že militarizace svátku odvádí pozornost od problematičtějších momentů, jako je životní úroveň desítek tisíc veteránů druhé světové války či špatný stav ruské armády.

Hrob neznámého vojína - Kreml | Foto: ČTK/AP

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme