Moskva chystá falešný útok v Bělorusku a vinu chce svalit na Kyjev, tvrdí ukrajinská tajná služba

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek obvinila Rusko z chystaného útoku na ropnou rafinerii v jihoběloruském městě Mazyr s úmyslem svalit vinu na ukrajinské jednotky. Cílem této operace pod falešnou vlajkou by bylo zatáhnout Minsk, jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, do války na Ukrajině, tvrdí na telegramu SBU. Bělorusko ani Rusko se k tomu nevyjádřili, píše agentura Reuters.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinerie (ilustrační foto)

Ropná rafinerie (ilustrační foto) | Foto: SatyaPrem | Zdroj: Pixabay

„Provokaci v rafinerii mají provést žoldnéři Wagnerovy skupiny předstírající, že jsou ‚ukrajinští diverzanti‘. Ruská federace hodlá z činu obvinit Ukrajinu,“ píše SBU s tím, že informace o operaci získala z několika zdrojů a opírá se zejména o svědectví vojáka, kterého ukrajinské jednotky zajaly při protiofenzivě na záporožském úseku fronty.

Ukrajinské drony zaútočily na ruský přístav. Zasáhly výsadkovou loď, tvrdí tajná služba

Číst článek

Bělorusko je blízkým spojencem Kremlu a ruské síly loni v únoru využily běloruské území jako jedno z výchozích míst pro invazi na Ukrajinu - konkrétně pro neúspěšné tažení na Kyjev. Běloruská armáda se však do bojů nikdy nezapojila.

Země východního křídla NATO sousedící s Běloruskem, Litva, Polsko a Lotyšsko, v posledních dnech posilují bezpečnost u hranic a varují před bojovníky Wagnerovy skupiny. Trojice zemí je v pohotovosti už od roku 2021, kdy k jejich hranicím začaly proudit davy migrantů. Jejich obavy ale vzrostly na konci června, kdy po krátké ozbrojené vzpouře wagnerovci začali přijíždět do Běloruska.

Litva v souvislosti s děním v Bělorusku chce uzavřít některé hraničního přechody, uvedl v pátek s odvoláním na litevského poslance a šéfa výboru pro národní bezpečnost a obranu Laurynase Kasčiúnase server Delfi.lt. „Je to jen otázka času,“ řekl poslanec. Pokud se podle něj situace dál vyhrotí, bude podle něj parlament zvažovat i úplné uzavření hranic s Běloruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme